211 000 българи нямат достъп до Спешна помощ, защото се намират в отдалечени райони. Това показват данните от анализ за качеството на медицинската помощ на Сметната палата за периода 2010-2014 година, цитиран от председателя на институцията Цветан Цветков пред БНР.
При приключването на този одит е била обявена новата концепция за развитие на спешната помощ до 2020 г., обясни Цветков и допълни, че той ще бъде оповестен официално днес. Според председателя на Палатата основният извод от доклада е, че спешната медицинска помощ в България не е „нито ефективна, нито ефикасна“.
„15% могат да получат спешна медицинска помощ в диапазона над 30 минути, което в някои случи може да бъде и фатално. И само 58 на сто от населените места в страната имат възможност да получат достъп до филиал на спешна медицинска помощ в рамките на 20 минути“, коментира той.
Преди 2010 г. качеството на медицинската помощ в страната е било сходно с това днес. „Тези негативни практики продължават да съществуват в спешната медицинска помощ“, коментира той.
Предстои да бъде приет и медицински стандарт за спешната помощ, при който линейките ще са задължени да се отзовават в определено време според спешността на случая. При най-спешните случаи това ще става до 8 минути, при не толкова тежки състояния – между 8 и 20 минути, а при по-леките случаи ще се чака от 20 до 120 минути.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца