30 Април, 2026

Учени зоват за оставки, настояват за справедливост

Учени зоват за оставки, настояват за справедливост

Причина за крайната реакция на  младите учени е скандалът, който избухна заради нарегламентирано финансирането на научни проекти и съмненията за корупция при разпределянето на средствата от Фонда.

 Младите учени коментират, че средствата, подлежащи на разпределение на тази сесия, са 14.8 млн. лева. При участвали в конкурса 1200 проекта за научни изследвания, финансиране са получили само 95 от тях, което представлява едва 8% от всички, което за тях е нелогично и абсолютно неприемливо. 

“Това означава, че през следващите 2-3 години учените участвали в останалите 1105 проекта, които са около 92% от учените в страната, ще трябва да си търсят друга работа, вероятно като емигрират в чужбина или като се преквалифицират. Когато финансирането на научните изследвания в България е толкова мизерно, правилното решение е да се разпределят наличните средства така, че да достигнат до повече научни групи и така да се осигури оцеляването им в тези трудни за всички времена“, коментират от “Когито“.

 Освен оставки младите учени настояват и за касиране на конкурсната сесия, преразглеждане на класирането и коректни оценки на участвалите проекти, така че да бъдат финансирани най-добрите проекти“, категорични са учените.

 “За подобряване на работата на Фонда е крайно необходимо процедурите по технически подбор на проектите, насочването им към съответни рецензенти, тяхното оценяване и финансиране да бъдат крайно опростени, прозрачни, обществено достъпни и обективни До настоящия момент тези условия не са изпълнени“, коментират още младите учени.

От “Когито” предлагат да бъдат премахнати временните научно-експертни комисии от системата за оценяване на проектите. Те настояват още да се премахне правото на изпълнителния съвет на фонда да определя проектите, подлежащи на финансиране. Правилният подход е това да се прави от постоянните научно експертни комисии на база предварително утвърдени и общодостъпни критерии, но само като следствие от оценките дадени от рецензентите на проектите без каквато и да е намеса в оценяването.

 

Сподели:

Коментари (0)

Шотландец постави нов рекорд за плуване в река Орд, гъмжаща от крокодили

Шотландец постави нов рекорд за плуване в река Орд, гъмжаща от крокодили

„Казват, че „страхът е широк една миля и дълбок един сантиметър“ – възпрятието за страх е много по-голямо, отколкото реално представлява опасността, сподели Анди Доналдсън. За възможната опасност му напомни 2,5-метров крокодил, чакащ на стартовата рампа.

Андрей Гюров за „Магазин за хората“: В България сме виждали "фалити по Магнитски..."

Андрей Гюров за „Магазин за хората“: В България сме виждали "фалити по Магнитски..."

Премиерът атакува проекта, ощетил финансово държавата, след оставката на борда, който от своя страна обвини държавата в липса на диалог

Екшън на пътя: Гонка, спречкване и скъсан пагон при проверка в Ботевград

Екшън на пътя: Гонка, спречкване и скъсан пагон при проверка в Ботевград

Шофьорът, който е карал без книжка без книжка и с 1,67 промила, все пак е бил хванат след проявена от нарушителя агресия