Това е позицията на експерти, които коментираха темата за образованието в българското училище по Би Ти Ви. Според последни изследвания учениците в България са сред най-неграмотните в света. А това е пряк израз на кризата в която се намира българското общество, която е резултат от един процес, който се извършва у нас повече от 20 години.
Експертите обаче са категорични, че “неграмотността” не се вежда до уменията на децата да “четат и пишат”. Проблемът опира до това дали сме ги научили да мислят, да изразяват емоциите си, дали могат да решават определени конфликтни ситуации.
Те са убедени, че всички деца получават равен старт в училище, независимо от това дали учат в държавно или частно училище. Но самите ученици се групират на “учещи” и “неучещи”, тоест, имат различно отношение към учебния процес.
Много държавни училища се доближават до частните, така че на старта учениците са в еднаква ситуация. Всичко друго зависи от отношението на ученика към образователния процес. Така че не е обективно да се противопоставя провинцията на столицата, частните на държавните училища, коментират учители.
От друга страна, обаче, семействата с по-големи финансови възможности, отделят повече време и средства за образованието на децата си. А когато се инвестира повече в децата, тогава е съвсем естествено те да бъдат по-добре подготвени.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца