Въвеждат национална квалификационна рамка в модела на образованието, която отсъства от досегашния модел на образование. Ще се засили и ролята на държавата във финансирането на предучилищното образование. Това обясни депутатът от ГЕРБ Корнелия Маринова относно новия закон за образованието пред „Фокус”.
Предвиждат се и автономност на училището и свобода на учителите да участват в писането на учебните програми. Тя припомни, че България е получила няколко предупреждения от ЕК за изоставане в сектор образование. Действащият Закон за народната просвета е приет през 1991 г. и от тогава е променян повече от 20 пъти, каза още Маринова. Тя посочи, че образованието в новия закон се извежда като национален приоритет.
Друга мярка, която се предвижда, е задължителната предучилищна възраст да бъде 5 години. „Една новост, която намирам за положителна, е възможността за развитие на иновативни неспециализирани училища. Учителите ще могат да участват и в изработването на учебните планове, и на учебните програми. Ще могат да се изучават предмети като предприемачество, здравно образование, гражданско образование, програмиране или предмети, свързани с патриотичното образование на децата“, каза още депутатът от ГЕРБ.
Друг акцент в проекта за нов Закон за народната просвета включва да бъдат преобразувани институции като помощните училища, допълни Корнелия Маринова. В срок от 5 години се предвижда те да преминат към общините.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца