28 Март, 2026

Адвокат Марковски: С гривна на ръката Фарук Бекташ може би нямаше да се скрие от съда

Адвокат  Марковски: С гривна на ръката Фарук Бекташ може би нямаше да се скрие от съда

Извършеното от турският гражданин Фарук Бекташ, който уби двама мотористи на пътя, се счита за непредумишлено и в този случай като чужд гражданин подходът не може да бъде елементарен, коментира в студиото на Bulgaria ON AIR известният адвокат Марин Марковски.

Припомняме, че Бекташ, след което бе пуснат под домашен арест, успя да се скрие от българския съд. В момента е обявен с международна заповед за издирване, като се предполага, че същият вече се е върнал в Турция.

Това са непредпазливи деяния, те се считат за непредумишлени умишлени. Самият закон не ги третира тежко, както умишлените убийства. Подходът не е елементарен - понеже е убиец, да отиде за 100 години в затвора. Трябваше да сложат гривни на контрола, както в САЩ и някои европейски страни, обясни адвокат Марковски.

Той уточни, че когато чужд гражданин извърши престъпление на територията на страната ни, е нормално той да няма постоянно местожителство, тъй като не е очаквал да се стигне до такъв инцидент. По закон няма пречка да сключи договор за наем след деянието и да има доказателство, че ще остане в България. Именно това направи и Фарук Бекташ, който след предоставянето на договор за наем, бе пуснат под домашен арест.

"Но това не задължава съда да определи домашен арест, преценката е на съдията", уточни Марин Марковски в студиото на телевизията.

Сподели:

Коментари (0)

Прокурорският син повел банда с маски и пушки срещу служител на ГДБОП

Прокурорският син повел банда с маски и пушки срещу служител на ГДБОП

В отговор служителят е произвел изстрели във въздуха със законно притежавано оръжие. Непосредствено след това маскираните лица преустановили действията си, качили се в автомобила и напуснали мястото

Янкулов  освободи от длъжност началника на затвора в София

Янкулов освободи от длъжност началника на затвора в София

Подаването на оставката идва, след като дисциплинарното производство срещу него бе прекратено, поради липса на достатъчно доказателства за извършено дисциплинарно нарушение

СГС не уважи искането за предсрочно условно освобождаване на Евелин Банев – Брендо

СГС не уважи искането за предсрочно условно освобождаване на Евелин Банев – Брендо

Той следи делото посредством онлайн връзка. Потвърди пред съдия Стоян Михов от СГС, че се отказа от участието на адвокат Силвия Найденова от производството.