Днес Бургаският административен съд заседава по жалба на Иранката Захра Шахсавани против решение от 27.11.2015 г. на интервюиращ орган при Държавна агенция за бежанците и Регистрационно-приемателен център за бежанци с. Баня, община Нова Загора.
Съдът даде ход на делото и в открито съдебно заседание бяха приети представените от страните доказателства. Захра бе подкрепена от десетки представители на Евангелската петдесятна църква, към която принадлежи.
Още през 2014-а Захра поиска да й бъде предоставен статут на бежанец с хуманитарен статус, но молбата й бе отхвърлена. В края на 2015 г. Шахсавани отново се обръща за помощ към Регистрационно-приемателен център за бежанци в село Баня. Тогава Захра разказала, че не може да се завърне в Иран, тъй като се чувства застрашена заради религията, която е приела.
Момичето е на 22 години, а причината, поради която животът й в Иран е заплашен е, че преди години тя приема християнството и оставя исляма зад гърба си.
В ислямската република на преминаването от Аллах към Христос не се гледа с добро око. Хората, направили това, често са съдени за вероотстъпничество. Ако някой бъде признат за виновен, присъдата може да бъде дори смърт.
Младата жена говори перфектен български език. Казва, че е напуснала Иран заедно със сестра си още през 2013 г., тъй като там животът бил много тежък. Преследвали семейството й, защото опитали да развиват частен бизнес. Майка й и сестра й дори са били арестувани.
"Вкъщи имахме Библия. Започнах да я чета и като видях чудесата в нея, повярвах! Обичам България и искам да остана тук", разказва момичето пред бургаския "Флагман".
Захра се установява в Несебър през септември 2014 г. Повече от година работи във фризьорски салон в морския град, където и живее. Кръстена е, а на врата си носи златен кръст – един от най-важните християнски символи. Редовно ходи на църква и дори помага във всички мероприятия. За това свидетелства и пастор Христо Якимов.
"Запознахме се с нея през 2013 г. Тогава дойде в църквата. Направи ни впечатление, че седеше най-отзад и плачеше неутешимо. Опитахме се да направим връзка с нея, но беше трудно, тъй като не говореше български, а само малко английски. По начина на кръстене разбрахме, че е християнка. Посещава редовно богослужения, а вече говори и пише перфектно на български", разказва пастор Якимов в съдебната зала.
Той добавя, че няколко семейства искали да осиновят Захра и с това да се решат проблемите й. Но у нас подобно нещо е невъзможно, защото вече е навършила пълнолетие.
"За мен България е моята държава! Не мога да си представя живота извън нея, без приятелите ми и без вярата", казва младата жена в съдебната зала. Нейната сестра също е християнка и живее със съпруга си в Швеция. Но Захра отказва да напусне България, въпреки че ще има много по-уреден и спокоен живот в скандинавската държава.
Молбата на Захра е отхвърлена по съображения, че "чужденката не е посочила никакви факти, обосноваващи основателни опасения от преследване, основани на раса, религия, националност, политическо мнение или принадлежност към определена социална група. Спрямо нея не са налице основанията за предоставяне на хуманитарен статут".
В решението административният орган се е позовал на справка от Дирекция "Международна дейност", според която за молителката не съществува реална опасност от тежки посегателства, няма въоръжени конфликти на територията на Иран, решението на Шахсавани да напусне държавата не е продиктувано от тежки заплахи за живота и или личността й като цивилно лице.
Адвокатът й Ангел Динков представи Захра като много добър член на религиозната общност, към която принадлежи. За три години тя е научила езика и се е интегрирала. Съдът прие към доказателствата и публикация в сайт, според която е издадена заповед за екзекуция на представител на Петдесятната църква в Иран.
Динков обясни, че има многобройни данни за гонения на християни с родината на Захра, особено на такива, които първо са били мюсюлмани, а след това са приели Светото кръщение.
Тезата на адвоката бе подкрепена от прокурор Тиха Стоянова, която се позова на доклад за актуалната обществено-политическа обстановка в Иран
Според представителя на Държавната агенция за бежанците Галина Лалева обаче няма основание да се приеме, че Захра ще бъде в риск, ако се върне в родината си.
Дали Бургаският административен съд ще потвърди заповедта на Агенцията за бежанците, с която на младата иранка се отказва статут на бежанец, ще стане ясно до месец.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес