Така образуваното дело за комисията "Яне Янев", която разследва корупция по "високите етажи", трупа прах в КС, показва справка в сайта му. Искането бе внесено от 54 народни представители от БСП, ДПС и независими на 4 октомври, делото бе образувано четири дни по-късно. Въпросът е дали комисията се намесва в работата на съдебната власт, като прави проверки и на прекратени дела и преписки от миналото. В мотивите е записано и, че никъде в официалните документи у нас не пише какво е "висок етаж" на властта. Сега обаче няма кой да реши проблема, защото конституционните тоги чакат да им попълнят състава от парламента.
Делото за комисията на Янев е разпределено на съдия Димитър Токушев. Общо 13 депутати от различни партии са членове на спорната комисия за "проучване на случаи, в които има данни и публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата". Заместник на Янев е Христо Бисеров от ДПС.
Другото дело, което чака своето решение в КС, е образувано по искане на 50 народни представители и е срещу комисията, която трябва да разследва бившия вицепрезидент Ангел Марин и неговите укази, пише Дарт нюз. Депутатите настояват конституционалистите да си кажат тежката дума до колко законно е решението за създаването на комисията и доколко уместно е да бъде разследван президент и неговото вице. Временната комисия в Народното събрание бе създадена, за да проучи "фактите и обстоятелствата, свързани с действия и инициативи на длъжностни лица от органи на изпълнителната власт, при и по повод помилване, опрощаване на несъбираеми държавни вземания, и даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него през периода януари 2002 – януари 2012 г". Делото е образувано на 26 юни тази година и е допуснато за решаване с определение от 4 юли.
По информация на хора от институцията общо 4 дела събират прах в Конституционния съд, очаквайки развръзка по скандала с Венета Марковска. Оттам издадоха, че се надяват самата Марковска да се откаже от поста конституционен съдия и така да улесни юристите, които продължават да се "блъскат" в търсене на най-доброто решение на патовата ситуация.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро