Софийски апелативен съд (САС) отложи за 6 юни делото срещу бившата директорка на Агенцията по вписванията Виолета Николова. Бившата изпълнителна директорка беше уволнена заради това, че през 2011 година сама си е дала бонуси в размер на десетки хиляди лева. След като си тръгна от агенцията, Николова сама призна, че през 2011 година е получила общо 73 000 лева под формата на допълнително материално стимулиране, като 48 000 лева от тях си е дала сама.
На 21 февруари в САС бе регистриран един фалстарт на делото. Причината за това бе, че не се явиха защитници на Николова.
Делото стигна до този съд, след като първата инстанция, Софийският градски съд (СГС), осъди Виолета Николова на 5 години затвор. На 17 октомври миналата година СГС я призна за виновна за това, че през 2011 година като длъжностно лице - изпълнителен директор на Агенцията по вписванията е нарушила служебните си задължения и е присвоила сумата от 53 000 лева, поверени й да ги управлява.
Съдът лиши Николова и от правото да заема държавна или обществена длъжност, както и от правото да упражнява юридическа професия за срок от три години. Тогава градският съд я оправда по второто й повдигнато обвинение, за това, че заедно с друга подсъдима - Райна Иванова (директор на дирекцията „Административно правно обслужване, човешки ресурси и връзки с обществеността” при Агенцията по вписванията) - на 29 декември 2011 г. са написали писмо до Министерството на правосъдието, в което удостоверили неверни обстоятелства.
Двете написали, че „за месеците септември и октомври 2011 г. Виолета Николова не е получила средства за материално стимулиране към месечното си възнаграждение”. Целта е била да бъде използван този документ пред заместник-министъра на правосъдието, като доказателство за тези обстоятелства.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес