5 Декември, 2025

Парламентът има право да обяви данъчна амнистия

Парламентът има право да обяви данъчна амнистия

Имаше твърдения, че само президентът има право да опрощава дългове към държавата.

Парламентът е в конституционните си правомощия да обяви данъчна амнистия и промените в Закона за вероизповеданията имат точно такъв правен резултат.  Това заяви за „Дарик”  бившият конституционен съдия Пламен Киров. Той обясни, че  в конкретния случай с неплатените от Главното мюфтийство задължения към държавата  става въпрос не за опрощаване на дългове, а за амнистия на вземанията.
 
Според бившия конституционен съдия Пламен Киров парламентът има правомощия да прецени дали да амнистира задължения към държавата, било то събираеми или несъбираеми и да обяви със зкон амнистия за тях. Това по думите му не противоречи на Конституцията. Той добави, че се бъркат правните понятия амнистия и опрощаване.
 
„Значи очевидно не става въпрос за опрощаване, защото се опрощават само несъбираеми вземания към държавата. И това е правомощие на парламента. Парламентът може повече от това, което може президентът. Той може да обяви данъчна амнистия и това става със закон, тъй като парламентът упражнява своите правомощия преди всичко като приема закони, там където се налага да създава нормативна уредба. При данъчната амнистия се опрощават не само несъбираеми вземания, но и събираеми. Въпросът е какво парламентът прецени за целесъобразно във връзка с приходната част на държавния бюджет. Или можеш да се лишиш от определени приходи, с оглед на някаква по-висша цел. В случая с гласуване на измененията в закона за вероизповеданията, макар и законът да не е обявен публично като данъчна амнистия, той има такъв правен резултат. Аз не знам дали тази преценка е правилна, не знам какви са мотивите на парламента. Истинските мотиви на мнозинството, което гласува. Но, че парламентът е в конституционните си правомощия да го направи, според мен е така.“
 
В петък Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за вероизповеданията, с които неплатените от Главното мюфтийство 8 млн. лв към 31 декември 2018 година ще бъдат амнистирани. Амнистията е валидна и за Българската православна църква, но тя няма задължения.
 
В хода на дебатите се чуха призиви законът на де се приема, защото е противоконституционен, тъй като само президентът има право да опрощава дългове към държавата.
 
Сподели:

Коментари (0)

Адвокатите на Коцев обжалват гаранцията му от 200 000 лева

Адвокатите на Коцев обжалват гаранцията му от 200 000 лева

Срещу варненския кмет се води дело за участие в престъпен сговор за корупционни и длъжностни престъпления. Заедно с него са обвинени и още четири лица

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Един от обвиняемите е освободен без мярка, тъй като срещу него липсват доказателства. На друг беше наложена гаранция 20 хиляди лева.

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Политиците трябва да поемат своята отговорност за избирането на нов състав на ВСС.