24 Февруари, 2026

Прокуратурата поиска МВР да действа по-строго на пътя

Прокуратурата поиска МВР да действа по-строго на пътя

Пътните полицаи в страната са издали значително по-малко актове и фишове през миналата година, а в същото време голяма част от съставените наказателни постановления са били отменяни след обжалване. Това е установила проверка на дейността областните дирекции на МВР и районните полицейски управления в страната, започнала по разпореждане на Върховната административна прокуратура. Затова от обвинението са поискали от МВР да засили контрола си по Закона за движение по пътищата и да вземе мерки за повишаване на качеството на работата.

През 2015 г. като цяло е намалял броят на съставените актове за установяване на административни нарушения и електронни фишове в сравнение с 2014 г. и 2013 г., като са налице структури на МВР, в които намалението е в пъти, е един от изводите след проверките. В съобщението се отбелязва, че има и структури, при които се наблюдава увеличаване на съставените наказателни постановления.

Значителен е процентът на отменените наказателни постановления, като в някои структури той превишава половината от обжалваните, се казва още в анализа на прокуратурата. В него се посочва, че масово не са спазва законовото изискване прекратяването на административнонаказателни преписки да става с мотивирана резолюция. 

Районните и окръжните прокуратури са изготвили общо 25 предложения до съответните структури на МВР за предприемане на действия за отстраняване на пропуските. Върховната административна прокуратура е изготвила предложение до директора на Главна дирекция "Национална полиция" за предприемане на необходимите организационни мерки с цел активизиране на дейността на органите на полицията по контрола за спазване на правилата за движение по пътищата, както и за подобряване качеството на работата и стриктно спазване на законовите изисквания при реализиране на административнонаказателната отговорност, се посочва в съобщението.

Сподели:

Коментари (0)

Янкулов влезе във ВСС, но част от колегията се оказа в отпуск

Янкулов влезе във ВСС, но част от колегията се оказа в отпуск

Служебният правосъден министър предупреди магистратите, че винаги, когато може, ще присъства на заседанията на ВСС

Прокуратурата поиска помощ от Европол и САЩ по разследването на случая „Петрохан”

Прокуратурата поиска помощ от Европол и САЩ по разследването на случая „Петрохан”

Искането до американската партньорска служба е свързано с нуждата от експертна помощ за установяване цялата информация, която е възможно да има в иззетите устройства, като телефони и компютри

Прокуратурата потвърди, че проверява Емил Дечев - двама служители съобщават за оказван натиск по случая "Петрохан"

Прокуратурата потвърди, че проверява Емил Дечев - двама служители съобщават за оказван натиск по случая "Петрохан"

Сигналът е разпределен на наблюдаващ прокурор съгласно принципа на случайния подбор