17 Февруари, 2025

Прокурорската колегия решава да върне ли на длъжност "прокурор" Пламен Георгиев

Прокурорската колегия решава да върне ли на длъжност "прокурор" Пламен Георгиев

Пламен Георгиев

Бившият шеф на КПКОНПИ подаде молба до бившите си колеги

Прокурорската колегия на ВСС ще проведе заседание. То е насрочено за 11.00 часа. Дневният ред включва една единствена точка, а именно молба от Пламен Георгиев Димитров за възстановяване на длъжност „прокурор“ в Специализираната прокуратура. Досега Георгиев изпълняваше длъжността председател на Антикорупционния орган. 

На 31 юли Пламен Георгиев подаде оставка като председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПОНПИ). Оставката му бе депозирана в последния работен ден на парламента преди ваканцията на депутатите през лятото. За оставката му съобщи председателят на парламента Цвета Караянчева. По нейно предложение депутатите включиха точката в дневния си ред на последното заседание. Гледането на точката започна в отсъствието на Пламен Георгиев от пленарна зала. Това предизвика реакцията на опозицията в лицето на БСП, която предложи той да бъде поканен. „За“ предложението гласуваха 106 народни представители, „против“ – 32 и „въздържали се“ – 12. След това парламентът прекъсна заседанието за 10 минути, като прекъсването продължи около 40 минути, за да може на разискванията да присъства Пламен Георгиев. След началото на заседанието поради липса на желаещи за изказване, председателят на парламента Цвета Караянчева прекрати дебатите. Впоследствие ГЕРБ и БСП се скараха за прекратяването на дебатите по оставката на Пламен Георгиев. В крайна сметка Народното събрание прекрати правомощията на Пламен Георгиев като председател на Антикорупционния орган. „За“ проекторешението гласуваха 120 народни представители, „против“ – 3 и „въздържали се“ - 3, с което то бе одобрено. От своя страна бившият председател на КПКОНПИ Пламен Георгиев заяви, че отдавна е взел решението да подаде оставка. "Получих приключване на данъчната ревизия, която констатира, че всичко е наред. Отдавна бях взел решението да си подам оставката. За мен да бъда на такава позиция не е самоцел. Единият мотив е личен. Семейството ми беше подложено на един невероятен тормоз от някои медии. Другата причина е, че не искам една хиперболизирана тераса, която беше едно абсолютно безумие да се отрази по някакъв начин на работата на комисията. Дай Боже час по-скоро да се избере ново ръководство и да продължи и надгради това, което вече сме постигнали", каза още Георгиев. Той посочи, че е имал заплахи за живота си, както и че е акумулирал много врагове, които са му върнали чрез медиите. Той отчете също така, че КПКОНПИ е отбеляза ръст във всички направления. Пламен Георгиев заяви, че не е съгласувал оставката си с премиера Бойко Борисов. Също така отчете, че е необходимо следващият, който ще оглави Антикорупционния орган, да бъде решителен човек. 

Георгиев бе избран на 8 март 2018 г. за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. „За“ избирането му тогава гласуваха 148 депутати, 66 бяха „против“, а 4 се въздържаха. Новоизбраният председател на комисията бе предложение на ГЕРБ.

Сподели:
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС

Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС

Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС

ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!

ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!

 Никола Николов – Паскал

Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд

Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд

От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението