Така наречената "Турска баня" остава на хората в Берковица. Сградата, която е недалеч от центъра на града нито е турска, нито е баня, казват местните. Паметливи обаче припомнят, че преди около 40 години тя е била действаща. Банята е с подобна на турска архитектура, но с римски корени, твърдят хора от града. Апетити към нея имаше т.нар. "Мюсюлманско изповедание", което също изуми берковчани.
Именно такова беше и решението на съда в Берковица, който отхвърли искането за наричаната още "Горната баня". Затворена е от много години, но е ремонтирана от общината по програмата „Красива България". Общината е имала намерение да я превърне в музей на римските находки, каквито са открити при разкопки. Сградата е обявена за паметник на културата. Била е построена за нуждите на римските легиони и е действала допреди 40 години.
Окръжният съд в Монтана потвърди решението на Берковски районен съд по делото за "Турската баня", съобщи сайтът "Новините от Берковица". Според магистратите няма доказателства Берковишка мюсюлманска вероизповедна община да е придобила собствеността върху оспорвания имот и да е осъществявала фактическа власт върху него, няма доказателства държавата да е отнела без основание този имот от праводателя на ищеца и имотът не съществува реално във вида, в който се твърди, че е отнет.
Съдиите в града под Ком пък се бяха позовали на договори и документи от последните 104 години, като местният съд прие и две експертизи – техническа и административна. Но основният аргумент за отхвърляне на иска, бе това, че „не е доказаносъществуването на Берковска мюсюлманска вероизповедна община.
Според запознати, имало е намерение римската баня да бъде превърната в джамия. След като гражданите на Берковица разбраха за намеренията на мюфтийството, започнаха протести с искане сградата да не бъде предоставяна за експлоатация от мюсюлманското вероизповедание, а по време на съдебните дела развяваха българското знаме пред съда.
Искането на мюфтийството за банята в Берковица е част от повсеместните искове за връщане на имоти, за които се твърди, че са на мюсюлманското вероизповедание.Това доведе до бурни протести в Карлово, Пловдив и Кърджали, където има искове съответно за Куршум джамия, Чифте баня и за сградата на историческия музей.
Още от Закон и ред
Съдът ще гледа мярката срещу обявеният за контрабанда Марин Димитров
На 13 ноември Софийският градски съд не уважи молбата за изменение на мярката, подадена от Марин Димитров
Днес е първата възможност за номинации за нов председател на ВАС
Мандатът на сегашния председател на съда Георги Чолаков изтече, но той остава на поста до избирането на титуляр
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа