30 Април, 2026

Съдебни изпълнители скочиха срещу Манолова: Оставят малкия длъжник в ръцете на мутрите

Съдебни изпълнители скочиха срещу Манолова: Оставят малкия длъжник в ръцете на мутрите

Това произтича от промените в Гражданскопроцесуалния кодекс, инициирани от омбудсмана и БСП

Предвижданите промени в Гражданскопроецесуалния кодекс под давление на БСП и Мая Манолова заплашват изобщо да ликвидират официалното съдебно изпълнение и да обезсмислят работата на съда по стотици хиляди частни и търговски дела. За това алармира на пресконференция на частните съдебни изпълнители (ЧСИ) председателят на камарата им Георги Дичев.

"Жалбите срещу нас нарастват право пропорционално с публичното говорене - виждаме как и при неоiнователни жалби хората повтарят най-вече това, което са им казали по телевизора."

След като ЧСИ въобще не са поканени на обсъжданията в парламента, Дичев посочи 4 според него силно негативни последствия, ако ГПК остане такъв и на второто четене.

Малкият длъжник ще бъде оставен в ръцете на нерегламентирани събирачи на дългове, за разлика от големия, който ще получи защита и ще се облагодетелства, смятат от Камарата на ЧСИ.

Заради представеното като много прекрасен ход залагане на таван на таксите - не повече от размера на вземането, прогнозират, че ще се стигне до пълен отказ от събиране на малките дългове от лицензираните и все пак подчиняващи се на куп законови регламенти ЧСИ. Така тези борчове, които са огромната част, ще бъдат "подарени"  на т. нар. събирачи на дългове, казва Дичев.

Не на последно място – съдебните решения няма да бъдат изпълнявани и ще остават само на лист хартия, заявяват от камарата.

Те са на мнение още, че с ликвидирането на съдебното изпълнение и се обезсмисля работата на съдебната система.

Предвид, че реално длъжниците не се облекчават с нищо, може би се преследват някакви други цели - смята още съдебните изпълнители, посочва КлубZ. 

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Обвиняемият буквално влетя в автобус на градския транспорт и се заби на 1 метър височина в него. Делото се гледа по съкратена процедура, след като Илиев призна фактите в обвинителния акт.

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Πpoблeмитe нa бившaтa coциaлнa миниcтpъĸa oт ĸaбинeтa  „Cтaнишeв“ (2005 – 2009) зaпoчнaxa, вeднaгa cлeд ĸaтo ce cмeни пoлитичecĸaтa влacт  c идвaнeтo нa Борисов на власт през 2009 година

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

В новия парламент със сигурност ще се намери мнозинство, което да смени "въшките" във ВСС, смятат юристи