"В годините се е изградила практика да се "оставят" определени суми на служителите на граничните пунктове. Те са по-малки или по-големи в зависимост от товара на преминаващите автомобили", призна пред БНТ Иван Гешев, административен ръководител на специализираната прокуратура, по повод разследването за корупция на ГКПП "Лесово".
"За никого не е тайна, че сумите се преразпределят, освен за конкретни митнически служители, и нагоре по веригата", каза Гешев.
Той увери, че не само "Лесово" е във фокуса на разследващите.
"За никого не е тайна, че това е трайна тенденция и начин на работа на митническите пунктове, което уронва престижа на цялата държава", изтъкна прокурорът.
Той подчерта, че разследването за корупция на митничарите и фактът, че някои от тях са връщани на работа след това от съда, са две отделни неща.
Освен това, според него, има различни начини за борба с корупцията, като в нея трябва да участва активно и изпълнителната власт.
"Този рекет го има на всички пунктове, сумите са по-големи на по-оборотните пунктове", каза от своя страна журналистът Слави Ангелов.
Според него, сумите, които прибират редовите служители на митницата от подкупи, са около 4000-5000 евро, а шефът на смяната взема по 30 000. "Али Баба" или мозъкът на корупционната схема, при всички случаи стои по-високо от началник-смяна.
Следете с Фактор
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес