5 Декември, 2025

Трима ще се борят за поста главен прокурор

Трима ще се борят за поста главен прокурор

От 8 ноември, когато беше издигната първата кандидатура за главен прокурор - на Сотир Цацаров, до днес в гилдията бяха в шах след скандала, който се развихри около подалата преди дни молба за пенсиониране съдия Венета Марковска.

Днес кандидатурата на Сарафов беше представена от шефа на ВАС Георги Колев, който изтъкна неговите професионални и лидерски качества, както и че многократно е награждаван, включително и от ВСС.

Петима членове на съвета - Камен Ситнилски, Юлия Ковачева, Галина Карагьозова, Румен Боев и Калин Калпакчиев са се подписали под номинацията на Галина Тонева. 

Ситнилски отбеляза, че тя притежава всички професионални и нравствени качества да оглави прокуратурата, защото има и отлична управленска компетентност.

Тя може да осигури плавен преход при смяната на ръководителите на прокуратурата и има опит в международното сътрудничество при наказателни дела, коментира Ситнилски. По думите му Тонева притежава исериозни концептуални идеи и конкретни мерки за довършване на реформата в системата. 

В началото на заседанието беше представено писмо на първия кандидат за главен прокурор Сотир Цацаров. В него той коментира правилата за избор, като изтъква, че изслушването на кандидатите ще се провежда по азбучен ред, а ще се гласува според поредността на внасяне на кандидатурите. Цацаров посочва, че приетите вече процедурни правила са предизвиквали много коментари в медиите и обществото, че обслужват определен кандидат. Затова той предлага правилата да бъдат преразгледани и изменени.

Писмото на Цацаров е разпределено към правна комисия към ВСС и щом бъде разгледано там, ще бъде представено на членовете за становище.

Това негово искане даде възможност на шефа на ВКС Лазар Груев да поднови предложението си да не се гласува електронно, а чрез бюлетини. Според него не бива да се опорочава процедурата при тази „обществена чувствителност, в която се намираме".

Калин Калпакчиев подкрепи думите на Груев, като също поднови свое старо предложение, отхвърлено на предишното заседание на ВСС, а именно да бъде създадена комисия към съвета, която да извършва пълна и задълбочена проверка на подадените срещу кандидатите сигнали преди провеждане на самия избор.

Сподели:

Коментари (0)

Адвокатите на Коцев обжалват гаранцията му от 200 000 лева

Адвокатите на Коцев обжалват гаранцията му от 200 000 лева

Срещу варненския кмет се води дело за участие в престъпен сговор за корупционни и длъжностни престъпления. Заедно с него са обвинени и още четири лица

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Един от обвиняемите е освободен без мярка, тъй като срещу него липсват доказателства. На друг беше наложена гаранция 20 хиляди лева.

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Политиците трябва да поемат своята отговорност за избирането на нов състав на ВСС.