4 Април, 2026

ВСС пасува по казуса “Марковска”

ВСС пасува по казуса “Марковска”

Преди над 10 дни т.нар. "съдебно правителство" получи писма от Съюза на съдиите в България и Съдии за единна Европа, пише Mediapool. Първата организация настояваше ВСС да вземе мерки, за да не се повтаря безпрецедентния скандал с бившия заместник-председател на ВАС Венета Марковска. Редовите съдии поискаха съветът да провери организацията на работата във върховния съд, системата за случайното разпределение на делата и формирането на петчленните съдебни състави.

Скандалът с Марковска приключи именно с новината, че прокуратурата я разследва за подозрителни съвпадения на нейни съдебни решения и дарения за нейния приятел Георги Георгиев.

От ССБ настояваха още ВСС да организира широка обществена дискусия за етичните въпросите, които скандалът "Марковска" поставя пред магистратите, заемащи високи позиции в системата.

Съдии за единна Европа искаха ВСС да вземе отношение по темата за отсъствието на ясни правила за кариерното развитие на магистратите.

Членът на ВСС Калин Калпакчиев внесе за разглеждане предложенията на редовите магистрати. Той заяви, че по тези въпроси съветът трябва да създаде работна група, която да излезе с конкретни решения и предложения по поставените въпроси. Всичките негови предложения за създаване на една ресорна работна група с ясен времеви мандат за решаване на тези въпроси бяха отхвърлени.

Представляващият член на ВСС Соня Найденова заяви, че е разпратила писмата до четири постоянни комисии и до всички членове на съдебния съвет. Председателите на три от комисиите обявиха, че исканията на магистратите могат да бъдат решени единствено със законодателни промени. Единствено шефът на правната комисия Юлиана Колева каза, че смята "в близко бъдеще" да инициира среща с представители на съсловните организации за проблемите на кадруването. Така поставените от редовите магистрати теми бяха оставени на добрата воля на членовете на ВСС.

Мнозинството във ВСС обаче даде и ясен знак, че няма никакво желание да се занимават повече със скандала "Марковска". Председателят на ВАС Георги Колев също обясни, че не е удачно ВСС да се занимава с неговия съд, който работел по утвърден начин вече над 10 години. Това приключи темата, а дискусията бе разводнена с множество изказвания, че съветът не е готов да реагира по поставените въпроси.

.

 

Сподели:

Коментари (0)

Съдът реши: И арестът на Никола Барбутов е незаконен

Съдът реши: И арестът на Никола Барбутов е незаконен

Според магистратите мaтepиaлитe пo дeлoтo нe ce ycтaнoвявaт дaнни, ĸoитo дa ca oбycлaвяли зaдъpжaнeтo нa тогавашния зам.-кмет на София от МВР. Решението на СРС не е окончателно и може да бъде атакувано пред административния

Прокуратурата „не знае“ какво е подписвал и.ф. Борислав Сарафов след като загуби легитимност

Прокуратурата „не знае“ какво е подписвал и.ф. Борислав Сарафов след като загуби легитимност

Отворен остава въпросът - какви инструкции и указания, заповеди, предложения до върховните съдилища, искания до Конституционния съд и актове по конкретни дела е подписал Сарафов след 21 юли 2025, когато изтича 6-месечния срок, след който трябва да напусне поста

КОНПИ е осъдена да плати 97 000 евро разноски, след като пак загуби делото срещу семейството на Христо Бисеров

КОНПИ е осъдена да плати 97 000 евро разноски, след като пак загуби делото срещу семейството на Христо Бисеров

Съдът отбелязва, че макар наказателните дела срещу Бисеров и Главинков да са приключили с оправдателна присъда и прекратяване, това не е пречка КОНПИ да предяви иск за конфискация