Общо 65 журналисти са били убити на планетата през 2017 г. Това показва годишната равносметка на "Репортери без граници", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Така отиващата си година е тази с най-малко смъртни случаи сред професионалните журналисти от 14 години, отбелязва базираната в Париж ресорна неправителствена организация. Това се дължи отчасти на по-добрата защита, осигурявана на репортерите, но и на факта, че опасните страни "се опразват от журналисти" - така стоят нещата, например, в Сирия, Ирак, Йемен и Либия.
От 65-имата убити през годината журналисти 39 са били ликвидирани умишлено, а 26 са загинали при изпълнение на служебните си задължения.
Сирия остава най-смъртоносната за репортери страна с 12 убити журналисти. Следват Мексико с 11 жертви, Афганистан с 9, Ирак с 8 и Филипините с четирима.
Въоръжените конфликти излагат на опасност живота на журналистите, които ги отразяват, а в държави като Мексико "картели и местни политици управляват с терор" и така принуждават репортери "да напускат страната си или професията".
"Сред невоюващите страни Мексико е най-опасната в света за репортери", констатира "Репортери без граници". В страната на наркокартелите кажи-речи системно заплашват и дори убиват журналистите, пишещи за корупцията в политическата класа или за организираната престъпност.
Такъв бе, например, случаят с Хавиер Валдес Карденас - авторитетен 50-годишен журналист, сътрудничел на Франс прес и местни медии - убит хладнокръвно на 15 май, припомня агенцията.
Снимка: teleSUR
Сред невоюващите страни Мексико е най-опасната в света за репортери
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна настоява НАТО да отправи покана за членството й следващата седмица
Според Сибига поканата за членство в НАТО ще се превърне в „адекватен отговор на съюзниците на постоянната ескалация на войната, която Русия отприщи“
Евгений Дикий: Украйна разполага с огромен мобилизационен резерв
Страната може три пъти да подмени състава на въоръжените си сили, твърди ветеранът
Лидерът на Хизбула обявява „голяма победа“ срещу Израел
По данни на ООН войната доведе до смъртта на близо 4000 ливанци, разсели близо 900 000 души и нанесе тежки загуби на Хизбула.