6 Юни, 2026

Обвиниха Порошенко в държавна измяна

Обвиниха Порошенко в държавна измяна
Петро Порошенков

Бившият президент на Украйна Петро Порошенко е с повдигнато обвинение за държавна измяна, съобщи бившият секретар на Съвета по национална сигурност и отбрана Александър Турчинов. Очаква се бившият държавен глава да се върне в Украйна след провеждането на планираните международни срещи и кратък отпуск. Според Турчинов, делото срещу Порошенко ще се превърне във фарс, както и всички предходни, предава БГНЕС. 

„Властите знаеха много добре, че лидерът на „Европейска солидарност“ Петро Порошенко се готви да пътува за предварително планирани срещи с Вселенския патриарх и с европейски лидери, които ще се проведат тези дни. Отчитайки ситуацията, те започнаха грозно шоу, наречено „незабавно връчване“ на поредната призовка до Петро Порошенко за поредния разпит“, каза той.

Турчинов е категоричен, че всички обвинения срещу Порошенко са несъстоятелни, а коментарите за подозренията по това изфабрикувано дело изглеждат особено цинични на фона на напълно разрушената за последните две години енергийна сигурност на Украйна. Адвокатът на бившия президент Иля Новиков каза, че Порошенко е извикан да се яви на разпит на 23 декември по делото за държавна измяна с доставка на въглища от Донбас.

Пресслужбата на Държавното бюро за разследване (ГБР) на Украйна съобщи, че „петият президент на Украйна е заподозрян, че, действайки по предварителен заговор с група хора, включително представители на висшето ръководство на Руската федерация, е допринесъл за дейността на терористични организации в ЛНР и ДНР (Луганската и Донецка народни републики)“. От ГБР уточниха, че той е "заподозрян, че е купувал въглища от ДНР и ЛНР с държавни средства".

Този случай се отнася за предполагаемо незаконни доставки на въглища от територии, които не са контролирани от Киев в края на 2014 - началото на 2015 г. Според главния прокурор на Украйна Ирина Венедиктова сумата, изразходвана от украинските държавни предприятия за закупуване на въглища, е повече от 200 млн. гривни (около 7,6 млн. долара). Порошенко стана четвъртият заподозрян по члена за държавна измяна и финансиране на тероризма. Ръководителят на политическия съвет на партия "Опозиционна платформа - За живот" Виктор Медведчук, бившият министър на енергетиката Владимир Демчишин и бизнесменът Сергей Кузяра също са замесени в "делото за държавна измяна с въглищата". 
Сподели:
Крим в полублокада: ВСУ поеха под огневи контрол пътя към Чонгар

Крим в полублокада: ВСУ поеха под огневи контрол пътя към Чонгар

През май военният министър на Украйна Михаил Фьодоров заяви, че страната е започнала операция за унищожаване на руската логистика в окупираните територии

Хегсет: Плажовете на България, Гърция, Италия... са щурмувани от опасни идеологии и лодки с мъже

Хегсет: Плажовете на България, Гърция, Италия... са щурмувани от опасни идеологии и лодки с мъже

Церемонията за Д-ден чества десанта от 1944 г., когато американски и съюзнически сили преминаха Ламанша, за да започнат освобождението на Западна Европа от нацистката окупация. 

Лукашенко смени плочата: Няма да  воюваме в Украйна за чужда воля!  Не искаме да станем на кайма

Лукашенко смени плочата: Няма да воюваме в Украйна за чужда воля! Не искаме да станем на кайма

„Ние не си поставяме за цел да воюваме. Искаме да бъдем мирни хора, искаме да живеем в мир. Искаме мир. Носим мир на народите“, увери той.

Коментари (0)