6 Август, 2026

Обвиняват шефа на „РИА Новости“ в Украйна в държавна измяна?

Обвиняват шефа на „РИА Новости“ в Украйна в държавна измяна?
Ръководителят на портала „РИА Новости Украина“ Кирил Вишински

Санкцията на текста, по който може да бъде съден, предвижда до 15 години лишаване от свобода

 Специалните служби на Украйна подозират ръководителя на портала „РИА Новости Украина“ Кирил Вишински в държавна измяна, заяви представителят на украинската прокуратура Игор Поночовни, предава РИА Новости.
Санкцията на текста, по който може да бъде съден, предвижда до 15 години лишаване от свобода. Въпросът за задържането на Вишински ще бъде решен след извършването на обиските, заяви заместник-директорът на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) Виктор Кононенко.
Според неговите думи, журналалистът е заподозрян в поддръжка на самопровъзгласените Донецка и Луганска народни републики.
„Вишински е получил задача да отиде в Крим за провеждане на подривна дейност. Именно той и подконтролните му журналисти оправдаваха анексията на Крим“, обясни Кононенко.
Той твърди, че за това Вишински е награден със „секретен указ на Путин“ и че същият ежемесечно получава по 53 хиляди евро от Русия.
„Работихме по гражданин на Украйна. Но в хода на обиските бе намерен паспорт на гражданин на Русия, т.е. това лице има двойно гражданство. Освен процесуалните действия, ще бъде разгледан и въпросът за лишаването му от украинско гражданство“, добави заместник-директорът на СБУ.
Според думите на Кононенко, повече от двадесетима сътрудници на „РИА Новости Украина“ ще бъдат разпитани като свидетели по делото на Вишински.
Сподели:
Москва вие за изгонена от Франция своя пропагандистка

Москва вие за изгонена от Франция своя пропагандистка

Франция обвини Фьодорова, че е „проводник на кампании за дезинформация, ръководени от руските власти“, с цел дестабилизиране на обществения ред

Европол арестува трима души за участие в сирийска мрежа за трафик на мигранти

Европол арестува трима души за участие в сирийска мрежа за трафик на мигранти

"Разследващите се насочиха към високопоставени членове на две взаимно свързани сирийски престъпни мрежи, за които се смята, че са организирали трафика на над 900 мигранти към ЕС"

 Победителка в  „Евровизия"  зове света да не спира да помага на Украйна след поредната атака срещу Киев

Победителка в „Евровизия" зове света да не спира да помага на Украйна след поредната атака срещу Киев

„Миналата нощ, по време на атаката, най-малкото ми дете (на 2 години и 4 месеца) се държеше толкова силно за мен. При всяко докосване сърцето ми се свиваше от болка. Постоянно мислех за фразата: „Светът затвори вратите си“, написа Джамала

Коментари (0)