Решението за откриване на производство по ликвидация на "Olympic Insurance Co. Ltd“, кипърското дружество, което извършваше дейност на територията на Република България чрез "Застрахователна компания Олимпик - клон България”, е публикувано в официалния вестник на Република Кипър, съобщават от Комисията за финансов надзор /КФН/.
Миналата година през август около 200 хиляди български клиенти на фалиралия застраховател останаха без "Гражданска отговорност", а 9 350 000 лева бе стойността на прекратените полици, припомня Канал 3. Казусът "Олимпик" засегна и болнични заведения - "ужилени" от фалита на кипърския застраховател се оказаха УМБАЛСМ "Пирогов", както и три общински болници в Пловдив.
В официалния вестник на Република Кипър вече е публикувано решението на Районния съд на Никозия, с което се открива производството по ликвидация на застрахователна компания "Олимпик“.
Дружеството е лицензирано по законите на Република Кипър да извършва застрахователна дейност, като за надзора на дейността му отговорна институция е Надзорният орган върху застраховането на Република Кипър.
По силата на правото на Европейския съюз, дружеството извършваше застрахователна дейност посредством "свободата на установяване“ на територията на Република България чрез своя клон "Застрахователна компания Олимпик - клон България” КЧТ. Като неразделна част от фирмата този клон също така подлежи на надзор от надзорния орган на държавата, в която е седалището на фирмата, тоест в конкретния случай - в Кипър.
Като процедура производството по ликвидация на застрахователна компания "Олимпик“ се урежда изцяло съгласно националното право на Република Кипър и е в изключителните правомощия на назначените ликвидатори от кипърския съд. Надзорните органи на другите държави членки в Европейския съюз, каквато е и България, нямат правомощия или друга правна възможност за пряка намеса в производството по ликвидацията на кипърския застраховател.
Комисията за финансов надзор се ангажира да поддържа активна комуникация с Кипърския надзор, за да може да съдейства за разрешаване на възникващите въпроси, относно защитата на засегнатите лица в България. Това включва и своевременното публично оповестяване на всяка важна информация, свързана с действията, които надзорният орган върху застраховането на Република Кипър или назначените ликвидатори на „Olympic Insurance Co. Ltd“ предприемат, както и произтичащите от това последствия за българските граждани, кредитори на застрахователното дружество.
За тази цел, от името на председателя на Комисията за финансов надзор Бойко Атанасов, миналата седмица бе изпратено писмо до кипърския надзорен орган, отговорен за застраховането, с копие до Министерство на финансите на Република Кипър и до българския посланик в Република Кипър.
В писмото се поставят въпроси, касаещи интереса и правата на българските потребители като:
- какъв ще бъде срокът, в който съгласно кипърското право лицата, които имат претенции, трябва да ги предявят пред ликвидаторите;
- как ще бъдат обработвани претенциите по-нататък и в частност как ще бъдат информирани кредиторите дали техните претенции са били приети или оспорени от ликвидаторите;
- каква правна защита е налице за кредитор в случай че ликвидаторите оспорят претенцията му и др.
снимка: banker.bg
Ужилени от фалита на кипърския застраховател се оказаха УМБАЛСМ "Пирогов", както и три общински болници в Пловдив
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни