13 Януари, 2026

Очакват се резултатите от проверките в две болници заради починал пациент

Очакват се резултатите от проверките в две болници заради починал пациент

Директорът на "Пирогов": Нямаше да постъпя като колегите си, не знаех, че са отказали спешна помощ

Очаква се днес или най-късно утре да излязат резултатите от проверките на здравното министерство в Пирогов, "Aлександровска" болница и Спешната помощ в София. Те бяха разпоредени от министър Николай Петров, след отрито писмо от жена, която се оплака, че линейката се забавила, в Пирогов са отказали да лекуват съпруга й, а в "Александорвска", където мъжът е починал, са забавили приема му. При вътрешната проверка в "Алескандровска" болница не бяха открити нарушения. 

От Центъра за спешна помощ обясниха,че са имали 12 дежурни екипа, а в Пирогов уволниха дежурните в спешния кардиологичен кабинет, които са отказали да приемат пациента. В края на миналата седмица част от лекарите обявиха, че уволненията са прибързани и излязоха на протест в защита на колегите си. Пред БНТ директорът на спешния институт обясни защо е уволнил медиците.

Балтов съобщи че до края на седмицата се очакват и резултатите от вътрешната проверка по случая с 67-годишната жена, на която е била отказана помощ. Припомням, синът на починалата жена, който е спешен медик в Америка, разказа пред БНТ, че лекарите отказали да приемат майка му и я пренасочили към ВМА, а това се оказва фатално.

"Аз като лекар наистина също бих постъпил като тях, бих се застъпил за колегите. Като директор на тази болница съм длъжен да взема сериозни мекри, за да оже все пак хората да знаят, че това нещо не тябва да се повтаря. Този пациент не е бил изобшо в добро обшо състояние. Това, което се твърдеше в отвореното писмо към министъра, се оказа абсолютно вярно. И се наложи да се стигне до това решение. Пациентът е доведен от екип на ЦСМП в "Пирогов". В "Пирогов" не му е направено нито изследване, нито съответно е бил регистриран. А това не е така", заяви пред БНТ директорът на "Пирогов" Асен Балтов.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Кантарджиев посочи как да разпознаваме грипа и кога ще е пикът

Проф. Кантарджиев посочи как да разпознаваме грипа и кога ще е пикът

Епидемиологът предупреди, че имуностимуланти по време на остра вирусна инфекция не са препоръчителни, антибиотици - само при доказани бактериални инфекции

Хаос в сметките за парно след санкция от Съда на Европейския съюз

Хаос в сметките за парно след санкция от Съда на Европейския съюз

Вместо по формула, сега се изчисляват на база прогнозно потребление от предишния отоплителен сезон

Самолети на САЩ, маскирани като граждански, са удряли по лодки с наркотрафиканти

Самолети на САЩ, маскирани като граждански, са удряли по лодки с наркотрафиканти

Атаката на САЩ беше обявена от президента Доналд Тръмп в публикация в социалните медии на 2 септември 2025 г. В нея се твърди, че целите са били членове на престъпната организация „Трен де Арагуа“, „действаща под контрола на Николас Мадуро".