17 Юли, 2026

Одобриха проекта за държавен бюджет за 2026 година

Снимка: Министерски съвет на Република България

От 1 януари 2026 г. минималната работна заплата ще е 1213 лева, а средната пенсия ще достигне 541,20 евро, което е номинален ръст от 8,5%.

Проектът на Закон за държавния бюджет на 2026 година е вече одобрен, съобщава правителствената пресслужба

Предвидено е растежът на икономиката да бъде до 2,7% през 2026 година,  а средногодишната инфлация - 3,5%. 

Данък "дивидент" се увеличава от 5 на 10 процента, съобщава Българското национално радио.

В проектобюджета е заложено увеличение на разходите за персонал с 5%, а за определени сектори - съгласно действащото законодателство.

Предвижда актуализиране на възнагражденията на академичния състав, както и средната работна заплата на педагогическите специалисти да достигне не по-малко от 125 на сто от средната работна заплата за страната.

За увеличение на заплатите на лекарите специализанти и на медицинските сестри и акушерките ще се отпуснат 260 млн. евро допълнително към бюджета на здравната каса. Увеличение на средствата за персонал ще има и в сектор "Отбрана и сигурност".  

Средствата по бюджетите на общините са увеличени с 544 млн евро в сравнение с тази година.

От 1 януари минималната работна заплата ще бъде 1213 лева, а средната пенсия ще достигне 541,20 евро, което е номинален ръст от 8,5%. Предвижда се от 1 юли следващата година всички пенсии, отпуснати до края на тази да бъдат увеличени с между 7% и 8%.

Правителството одобри и бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Сподели:
Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси

Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси

Дефицит от 5,7% от БВП, нов дълг до 10,1 млрд. евро и капиталови разходи над 9 млрд. евро очертават модел, който разчита повече на заемно финансиране, отколкото на реформи и фискална стабилност.

Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се

Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се

"Трябва да засилим автоматизирания контрол. В НЗОК има достатъчно бази  данни и чрез изкуствен интелект и ясни правила да бъдат откривани аномалии"

Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап

Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап

"За съжаление, това води не само до объркване, но и до отблъскване на чуждите партньори на България"

Коментари (0)