"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ не се страхува и от избори".
Това коментира пред БНР политологът проф. Огнян Минчев. Според него това, което се случва, е нов етап в развитието на политическата криза, която започна през лятото на 2020 година.
"През последните пет-шест години наблюдаваме втори опит след 89-та година за създаване на алтернативен политически и икономически елит в България. Първият беше свързан с развитието на СДС през 90-те години. Той беше провален с проекта за завръщане на царя. Този втори проект, който наблюдаваме, е свързан със създаването на "Продължаваме Промяната" и нелекия съюз, който поддържа с ДБ. Той се сблъсква с политическия и икономическия елит на статуквото", разчете ситуацията анализаторът.
В момента в България има три основни политически фигури, които претендират за власт, обясни политологът.
"Най-силната е на Делян Пеевски, който сложи край на хегемонията на Ахмед Доган и старото ДПС и създаде политическа и корпоративна структура, подчинена лично на него. Подкрепяйки правителството, на практика той държи като заложник цялостната конструкция на управление на България. Втората фигура е Бойко Борисов, който се опитва да запази балансите, които съществуват и определят възможността за неговата власт. И трета фигура е тази на президента Румен Радев. Конкуренцията между тези три фигури предотвратява авторитаризацията на българската политическа система" коментира Минчев.
По неговите думи у нас е имало сериозна опасност от авторитаризъм през 2019-та година. Сериозна е и днес, когато имаме разместване в баланса на силите между тези основни политически фигури, изтъкна той.
Минчев изтъква, че Бойко Борисов обича да заема класическата роля на посредник между различните сблъскващи се страни. Докато Пеевски и Радев залагат на максимално концентриране на своята власт за сметка на останалите двама.
Ако се запази мнозинството зад правителството, няма да има правителствена криза, респективно нови избори, прогнозира Огнян Минчев.
"ПП не за първи път ще прави опит за сътрудничество с "Възраждане". ДБ обаче няма да премине собствената си червена линия за съдържателно политическо сътрудничество с "Възраждане", смята политологът.
Той вижда възможност за развитие на политическа криза единствено, ако се влошат отношенията между Бойко Борисов и Делян Пеевски по повод на текущата политическа криза.
Малко е трудно да прогнозираме нов меден месец в отношенията между Радев и "Продължаваме Промяната", смята още той.
"Но ми се струва много вероятно президентът да се възползва от ситуацията, заемайки позиция, която е аналогична на тази, която зае през 2020-та и 2021-ва година. По всяка вероятност той ще подкрепи протестите срещу злоупотребата с правосъдие. Но настоящата позиция на Румен Радев е относително слаба, освен ако не се мобилизира и не тръгне да прави партиен проект", подчерта анализаторът.
В тази политическа криза ГЕРБ и Бойко Борисов ще продължават да държат на своята европейска идентичност, обясни Минчев, като изтъкна, че Борисов не е много щастлив от развитието на тази ситуация. Не би бил щастлив и ако се подкопаят европейските му позиции. ГЕРБ ще направят необходимото, за да примирят ситуацията и да запазят статуквото.
Според Минчев кръгът около господин Пеевски обаче ще даде още по-голяма скорост на процеса на сблъсък с новите елементи на политически и икономически елит, които се конструират около ПП. И това не изключва да продължат акциите срещу кметове".
Политологът отбелязва още, че гражданският протест е добър повод да бъдат излъчени нови лидери, които да променят картата на упражняване на политическа власт.


Коментари (0)