4 Април, 2026

Огнян Минчев: От 15 г. у нас не е създадена нито една партия, работеща за гражданите, чупим държавата

Огнян Минчев: От 15 г. у нас  не е създадена нито една партия, работеща за гражданите, чупим държавата

Огнян Минчев

Новите партии са лобистки продукти

Продължава процесът на фрагментиране на партийната система и на политическата ни система като цяло. Това заяви пред бТВ политологът проф. Огнян Минчев.  

„В България вече 15 години  не се е формирала нито една партия, която да се опита да отговори на очакванията на гражданите. Произвеждат се по шаблон технологични политически продукти, които играят лобистка роля.“ – констатира той.

Задкулисието също се фрагментира и това се отразява на процесите в партиите, отбеляза политологът.

По думите му, има два начина за стабилизиране на политическата система - първият е да се увеличи представителността ѝ чрез активизиране на избирателната  активност, вторият е да се появи силно лидерство.

„В България има отсъствие и на двете“, отбеляза той като поясни, че имаме все по-ниска представителност и все по-малко лидери заслужават думата „лидер“.

Минчев посочи, че вместо лидери имаме комисионери на тези технологични политически проекти, които изпълняват поръчки.

През изминалите 3-4 години има разумни предпоставки да се създаде правителство, но възможността за това „се  разпада поради ситуационни и безотговорни фактори“.

„Логиката на ситуацията е една, а поведението на участващите в нея актьори е друго“, каза още той.

„Проблемът не е, че отиваме на избори, а че продължаваме да чупим българската държава, продължаваме да чупим институционалните предпоставки за нейното съществуване“, предупреди политологът.

Той не се ангажира с прогноза за ставащото в ДПС, но не смята, че „то е продукт просто на това, че на почетния председател му е просветнало , че съпредседателят, който е назначил, прави неща, които  не са редни и не а са уставни“.

„Това е обяснение за наивници“, категоричен е политологът.  

Той поясни, че има вътрешни напрежения, които цепят партията, става дума за криза на цялостната ѝ конструкция, която има етнокорпоративна структура.

По думите му, тази криза „вероятно е свързана и с промени на определени отношения в международния контекст“ – ДПС поддържа сложни отношения с Москва, Анкара, Брюксел и Вашингтон.

Според него все пак е по-вероятно Доган да вземе превес. 

Сподели:

Коментари (0)

Антон Кутев: Грозевци внушават мита за руските зависимости на Румен Радев, искат намеса на Европейската комисия

Антон Кутев: Грозевци внушават мита за руските зависимости на Румен Радев, искат намеса на Европейската комисия

Политикът номад мълчи, че в програмата на „Прогресивна България“ няма нито една дума за Кремъл и за мръсната политика, която води към съседни държави и Европа

България се прощава с легендарния вратар Борислав Михайлов

България се прощава с легендарния вратар Борислав Михайлов

Малко преди да получи инсулт, футболистът дава и последното си телевизионно интервю за Нова телевизия

Мрачна и дъждовна събота, температурите тръгват нагоре

Мрачна и дъждовна събота, температурите тръгват нагоре

И днес ще се задържи висока облачност над цялата страна, но термометрите ще отчитат на места до 20 градуса