6 Декември, 2025

Огнян Минчев: Путин иска да възстанови империята, но е влязъл в капан, от който няма излизане

Огнян Минчев: Путин иска да възстанови империята, но е влязъл в капан, от който няма излизане

Огнян Минчев

Европа е силна и ако се мобилизира би могла да прати наглия великоимперски режим на Кремъл където му е мястото, смята политологът

"Възстановяване на Руската империя е мотивът на Владимир Путин да нахлуе в Украйна. Това означава съхраняване изцяло и манифестиране на имперския руски манталитет, който не може да види по друг начин съществуването на Русия, освен като непрекъснато експанзираща империя със сигурна граница тази, която и от двете страни се пази от руски войници. Това каза пред БНР политологът доц. Огнян Минчев. 

"Путин в продължение на 20 години управлява на основата на прагматично възраждане на геополитическата роля на Русия и днес се ориентира към най-ретроградните аргументи - защо Русия има право да подчинява други народи", допълни политологът. 

Според него Европа все още има шанс, ако се обедини и ако разбере, че трябва да се защитава.  

"Европа е икономически много по-мощна от Русия и би могла да мобилизира ресурси, които да пратят наглия великоимперски режим на Кремъл където му е мястото. Европа трябва да демонстрира своята значимост във взаимоотношенията със своите партньори и най-вече в тези със САЩ".

Минчев подчерта, че Путин не би могъл просто да отстъпи, защото би декларирал края на своя режим. 

"Неговото отстраняване от тази позиция е въпрос на време и на технически средства, които ще бъдат подбрани. Путин е влязъл в капан, от който няма излизане. Той може да се договори, но по начин, по който ще излезе с някакво лице от ситуацията. Колкото повече време минава, колкото повече убийства на невинни украински граждани се извършват, колкото повече се ожесточава този конфликт, толкова по-малко шансове остават за Путин да направи крачка поне встрани". 

По думите му Украйна се държи достойно, но тя има нужда от помощ, за да удържи по-дълго време. 

"Колкото повече време удържи, толкова повече се качват шансовете за това икономическите удари върху режима в Кремъл да са по-безмилостни и да пречупят този режим, за да го поставят в ситуация на преговори, отстъпки, гъвкавост". 

Доц. Минчев коментира, че новата Студена война повтаря в някои отношения логиката на първата Студена война. 

"Реакциите на Китай относно тази агресия са повече от предпазливи и доста противоречиви. Все повече анализатори се обединяват, че макар Китай да има полза от едно партньорство с Русия, то Китай не е готов да плати всяка цена за това партньорство. Това, което Русия прави в Украйна, може да доведе до дългосрочни и сериозни щети за Китай, ако се остави да бъде въвлечен в агресията срещу Украйна. Освен това тази агресия затваря и търговски пътища за Китай".

Сподели:

Коментари (0)

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.