15 Юли, 2026

Бум на руски кампании в Казахстан след началото на войната в Украйна

Бум на руски кампании в Казахстан след началото на войната в Украйна

От общо 41 хиляди чуждестранни организации, 18 хиляди са с руски капитали

През изминалата година забелязваме значително увеличение - с цели 70% - на броя на компаниите с руски капитал в Казахстан, според изявленията на търговския представител на Русия в републиката, Антон Логинов, пред РИА Новости.

Официалните статистики към началото на август, указват, че в Казахстан са регистрирани общо 41 хиляди чуждестранни организации. От тях 18 хиляди са с руски капитал, като този брой е нараснал със забележителните 70% спрямо предходния период. По-голямата част от тях са малки и средни предприятия, докато делът на големите корпорации остава скромен, съобщи Антон Логинов.

Търговският представител предостави информация как руски граждани лесно могат да създадат предприятия в Казахстан. Процесът на получаване на специален идентификационен номер, необходим за регистрация, изисква едва до седем работни дни.

С уведомлението за частична мобилизация в Русия на 21 септември 2022 година, Казахстан се превърна в една от предпочитаните дестинации за руски граждани, които напуснаха родината си. През този период около 400 000 руски граждани пристигнаха в републиката, а около 100 000 от тях останаха след края на мобилизацията.

Министерството на националната икономика на Казахстан съобщи, че от януари до октомври 2022 година БВП на страната е нараснал с 2,5%, а инвестициите в основен капитал са се увеличили с 6,7%. Тези стойности обаче са по-скромни в сравнение с ръста в съседните Армения и Грузия, където също е регистрирано масово заминаване на руски граждани, предаде news.bg.
Сподели:
Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка

Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка

Президентът Володимир Зеленски е заявил по време на заседание на парламентарната група „Слуга на народа“, че между Федоров и главнокомандващия на Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски съществува системен конфликт

Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските

Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските

Американският Център за стратегически и международни изследвания публикува обновена оценка на руските загуби във войната срещу Украйна, според която руските войски са понесли около 1,4 милиона бойни загуби, включително убити, ранени и безследно изчезнали

Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор

Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор

Силите за отбрана вече са способни да нанасят удари по цели на разстояние над 2500 км.

Коментари (0)