18 Август, 2026

20% от украинските бежанци биха останали у нас, много се насочват към Западна Европа

20% от украинските бежанци биха останали у нас, много се насочват към Западна Европа

"Бежанецът има всички права на български гражданин"

Около 20 % от украинските бежанци искат да останат в България, а друга, немалка част, от тях се насочват към Западна Европа, съобщи Нова ТВ. 

"Тази група искат да отидат в западноевропейските държави, където смятат, че ще бъдат по-добре. И тук проблемът е не само на българската държава, а на цялото общество, защото тези хора трябва да имат възможност да вземат едно информирано решение. Те трябва да имат обща информация за българската държава, за администрацията, за реда и за условията, при които могат да получат един или друг пакет от подкрепа.” - коментира Иван Шаренков, правен консултант по миграционни въпроси.

"Законът казва, че бежанецът има всички права на български гражданин и това нещо им дава право на здравеопазване, образование, професионална квалификация, жилищно настаняване, езикова подготовка, социални пакети, както и за българските граждани”, допълни Иван Шаренков.

„Сред тях има хора с висока професионална квалификация, те се оправят. Те знаят това, което могат. Намират начини, ние познаваме случаи на хирурзи, на много добри лекари, които вече работят в български болници.” - уточни правният консултант.

Сподели:
Демерджиев:  Петрохан е пресечна точка на много интереси

Демерджиев: Петрохан е пресечна точка на много интереси

Той открои имена като Искра Фидосова, политически и институционални връзки и „огромни парични преводи“, които според него трябва да бъдат проверени

Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи  съдебната битка за Панаира

Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи съдебната битка за Панаира

Демонстрацията е факт въпреки съобщението от Министерството на финансите, че министър Гълъб Донев е внесъл заявление във Върховния касационен съд (ВКС), с което потвърждава държавния интерес по делото

Борисов:  Като разбраха, че  Димитър Николов  ще ги бие на президентските избори,  дадоха "Евровизия" на Бургас

Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас

"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той

Коментари (0)