Става дума за потреблението на храни и напитки при домашни условия, не се включва консумацията в заведения.
Българите консумират повече зеленчуци, плодове, месо и кисело мляко, но по-малко сирене. Това сочат най-новите данни на Националния статистически институт за бюджетите на домакинствата и тяхното потребление през второто тримесечие на 2025-а година в сравнение със същия период на миналата година. Малко над 30 процента от всички разходи на едно лице от домакинството са за храна и безалкохолни напитки, предаде БНР.
През второто тримесечие на 2025 г. в сравнение със същия период на миналата година има най-голямо увеличение в потреблението на зеленчуци средно с 800 грама на човек и то достига 21 килограма. Има увеличение с близо половин килограм при плодовете до почти 12 килограма и половина на човек, на месото също с над половин килограм, както и на кисело мляко, но намаление има при потреблението на сирене с около двеста грама, както и на олио.
Без промяна остава потреблението на месни произведения и картофи. От националната статистика уточняват, че потреблението средно на лице от домакинството представлява количествата консумирани хранителни продукти и напитки при домашни условия, които не включват консумацията в заведения за обществено хранене. Тримесечният общ разход средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2025 г. е малко над 3 150 лева и се увеличава с почти 12 процента спрямо същия период на предходната година.
След разходите за храна с най-голям дял от 16 процента от всички харчове са тези за данъци и осигуровки, а 11 процента за транспорт и съобщения. За една година разходите като абсолютни стойности по пера показват, че те нарастват от 835 на 951 лева за храна и безалкохолни, а за алкохол и цигари се увеличават от 109 на 130 лева. За жилище - вода, ток, отопление, обзавеждане и поддържане на дома,разходите се увеличават от 397 на 463 лева на човек.
Още от България
Слънчево и юлски горещо, следобедни дъждове ще разхлаждат планинските места
Максималните температури - между 32° и 37°, в София - около 32°. В планините преди обед ще е слънчево. По Черноморието - предимно слънчево, следобед с временни увеличения на облачността, но без валежи.
Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия
Това заяви министър-председателят по време на срещата си с делегация от федералната провинция, водена от Томас Щробъл, председател на Ландтага (парламента) на Баден-Вюртемберг
Сачева: И Демерджиев иска да е инфлуенсър, открих 11 противоречия в думите му за Атанасова
„През последните 5 години служебни кабинети, доминирани от президента, на практика са управлявали най-много, така че темата с наследството малко се изтърка", смята тя