"Не може да има разпределение на безопасността и, съответно, на отговорността между Европа и САЩ. Членуването в НАТО означава, че винаги действаме заедно."
Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни, предаде БНР.
Въпросът стана актуален през миналата седмица, когато началникът на Пентагона Пийт Хегсет заяви в Мюнхен, че Европа трябва да направи повече за защитата на Украйна от руската агресия.
"Не може да има разпределение на безопасността и, съответно, на отговорността между Европа и САЩ. Членуването в НАТО означава, че винаги действаме заедно и заедно поемаме рискове и осигуряваме общата ни безопасност. Това не бива да бъде поставяно под съмнение." - посочи германският канцлер.
В Париж той е предложил на колегите си да одобрят по-голяма гъвкавост в бюджетните правила на Евросъюза, така че похарченото за отбрана над договорената в НАТО квота от 2% от брутния вътрешен продукт да не бъде смятано за нарушение на общите бюджетни правила.
Според Шолц, всеки дебат за изпращане на миротворци в Украйна е „напълно преждевременен“ и „крайно неподходящ“, докато войната продължава.
Още от Свят
Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022
Отново нарече украинското ръководство „неонацистки режим“
САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна
„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"
ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз
„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"