23 Декември, 2025

Оланд критикува Тръмп заради коментарите му за Франция

Оланд критикува Тръмп заради коментарите му за Франция

Президентът на Франция Франсоа Оланд призова американския си колега Доналд Тръмп да не отправя сигнал за недоверие към приятелска страна като Франция, съобщи Франс прес."Никога не е добре да показваш и най-малкото недоверие към една приятелска страна", заяви Оланд при откриването на годишното селскостопанско изложение във френската столица.

"Аз самият не постъпвам така спрямо приятелски страни и моля американския президент да не постъпва така спрямо Франция", каза президентът социалист. В слово пред американски консерватори снощи Доналд Тръмп разказа вчера за свой приятел - "много важен човек", който редовно ходел в Париж, но от няколко години престанал, защото "Париж вече не е Париж".

Тръмп спомена за тероризма и граничния контрол, за да защити своята политика по миграцията, посочвайки като лош пример Франция, Швеция и Европа като цяло, отбелязва АФП. "Националната сигурност започва от сигурността на границите. Чуждестранните терористи няма да могат да нанасят удари срещу Америка, ако не могат да влизат в нашата страна", каза в словото си президентът на САЩ.

Помолен за коментар, Франсоа Оланд припомни, че неотдавна Доналд Тръмп му разказал по телефона за "цялата си обич към Париж и Франция, че обича Франция и че няма по-красива страна от Франция". Той сподели впечатлението си, че всъщност "такава е мисълта" на американския президент. "Ако мисълта му е такава, смятам, че той ще я изрази", добави френският лидер. Не искам да правя сравнения, но тук няма оборот на оръжия, няма хора, които вземат оръжие в ръце, за да стрелят в тълпата, изтъкна президентът на Франция.

През 2015 и 2016 г. Франция стана арена на редица кръвопролитни атентати, извършени от името на групировките Ал Каида и "Ислямска държава" от французи и чужденци, включително пристигнали в страната с мигрантските потоци от Близкия изток, отбелязва АФП.

Сподели:

Коментари (0)

Военната машина на Путин: Как държавните поръчки тласкат руски предприемачи към отчаяние и разорение

Военната машина на Путин: Как държавните поръчки тласкат руски предприемачи към отчаяние и разорение

Собственик на военен завод в Русия - Владимир Арсениев, самозапалил се на Червения площад, проговаря за първи път

Полша вдигна изтребители заради масирани руски удари на границата й с Украйна

Полша вдигна изтребители заради масирани руски удари на границата й с Украйна

Полски самолети са били задействани рано днес, за да гарантират безопасността на полското въздушно пространство

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Агресорът извърши поредната масирана атака срещу енергийната система на страната, като е използвала десетки самолети и над 650 дрона