22 Март, 2026

Омбудсманът атакува в съда поскъпването на газа

Омбудсманът атакува в съда поскъпването на газа

Maя Манолова

В жалбата си националният защитник, заедно с Федерация на потребителите в България и Гражданско движение "Днес", твърдят, че решението е незаконосъобразно.
 
Причината е, че процедурата е нарушена, защото не е имало обществено обсъждане.
 
Манолова допълни, че атакуват решението за близо 30% повишение в цената на синьото гориво, тъй като няма мотиви, а на световните пазари поскъпването е по-ниско.
 
По думите на омбудсмана, решението на регулатора за увеличение на цената на газа ще бъде отменено, ако се окаже, че процедурата е нарушена.
 
Манолова коментира още, че се надява съдът да се произнесе в най-кратки срокове заради обществения интерес.
Сподели:

Коментари (0)

Руснаците изтеглят банковите си средства от страх да загубят спестяванията

Руснаците изтеглят банковите си средства от страх да загубят спестяванията

Според данни на Службата за външно разузнаване на Украйна, през януари 2026 г. година руските граждани са изтеглили над 19,7 милиарда долара от картови и спестовни сметки, докато само 5,8 милиарда долара са били разпределени към други депозити

Най-големият доставчик на втечнен газ изправен пред дългосрочна криза

Най-големият доставчик на втечнен газ изправен пред дългосрочна криза

Ирански удари нанасят сериозни щети на Катар – най-големия износител на втечнен природен газ в света, като извеждат от строя около 17% от LNG капацитета за период до пет години. Последствията засягат директно доставките към Европа и Азия и създават риск от нова енергийна криза.

Централната банка на Русия понижи основната лихва заради изоставащата икономика

Централната банка на Русия понижи основната лихва заради изоставащата икономика

Но задържавено на цената на нефтения сорт Брент над 100 долара за барел увеличи значително бюджетните постъпления от данъци върху енергийния сектор