През 2030 г. населението на планетата ще достигне 8,5 млрд. души
Очаква се населението на света да достигне осем милиарда души на 15 ноември т.г., прогнозира ООН в доклад, в който се казва, че през 2023 г. Индия ще изпревари Китай като най-многолюдната страна на Земята.
Този общ демографски крайъгълен камък "е напомняне за общата ни отговорност да се грижим за нашата планета и момент да се замислим къде все още не изпълняваме ангажиментите си един към друг", заяви генералният секретар Антонио Гутериш, без да посочва конкретни данни.
"Това е повод да отпразнуваме нашето многообразие, да признаем нашата обща човечност и да се поздравим с напредъка в здравеопазването, който удължи продължителността на живота и драстично намали майчината и детската смъртност", добави той.
В прогнозата на Департамента по икономически и социални въпроси на ООН се казва, че населението на света нараства с най-бавния си темп от 1950 г. насам.
През 2030 г. то ще достигне 8,5 млрд. души, а през 2050 г. - 9,7 млрд. души, като през 2080 ще достигне максимална стойност от около 10,4 млрд. души, след което ще се задържи на това ниво до 2100 г.
Въпреки че в няколко развиващи се страни се наблюдава нетен спад на раждаемостта, повече от половината от прогнозираното увеличение на световното население през следващите десетилетия ще бъде съсредоточено в осем страни: Демократична република Конго, Египет, Етиопия, Индия, Нигерия, Пакистан, Филипините и Танзания./БГНЕС, АФП
Още от Свят
Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка
Президентът Володимир Зеленски е заявил по време на заседание на парламентарната група „Слуга на народа“, че между Федоров и главнокомандващия на Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски съществува системен конфликт
Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските
Американският Център за стратегически и международни изследвания публикува обновена оценка на руските загуби във войната срещу Украйна, според която руските войски са понесли около 1,4 милиона бойни загуби, включително убити, ранени и безследно изчезнали
Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор
Силите за отбрана вече са способни да нанасят удари по цели на разстояние над 2500 км.