17 Март, 2026

ООН: Украински военнопленници са изтезавани брутално месеци наред от руснаците

ООН: Украински военнопленници са изтезавани брутално месеци наред от руснаците

Чудовищни престъпления на руската армия

Украински военнослужещи са измъчвани с месеци, докато са били в руски в плен, предаде ДПА, като се позова на доклад на ООН, публикуван днес. В документа се описват страданията на затворниците.

Лошото отношение е "ужасяващо", системно и широко разпространено, съобщи Съветът на ООН по правата на човека. Военните затворници са пребивани или измъчвани с електрошок, понякога пускан по гениталиите, пише в доклада.

Документът съдържа описание на мъж, чиито опашна кост, ключица и зъби са били счупени, докато е държан в плен. Той е заявил пред експерти на ООН, че е бил толкова тежко пребиван, че анусът му е кървял. В отчаянието си човекът е опитал да се самоубие. След освобождаването му от затвора той е трябвало да премине 36 операции.

Военнопленниците остават в затвора между 9 и 15 месеца на руска и украинска територия, пише в доклада. 

"Разказите на жертвите разкриват безмилостно, брутално отношение, причиняващо силна болка и страдание през почти целия период на задържането им, при явно незачитане на човешкото достойнство, което води до дълготрайни физически и психически травми", се казва в документа.

Жертвите разказват, че са оставени да гладуват и прибягват до ядене на червеи, сапун, хартия и остатъци от кучешка храна, което води до рязка загуба на тегло, се посочва в доклада. 

Комисията каза, че изтезанията от страна на руската армия и служители в затвора са военно престъпление. В документа на ООН се описват мъченията и сексуалните престъпления срещу украинци. В един от случаите става дума за 42-годишна бременна жена и приятелката на нейния 17-годишен син, които са били изнасилени от двама руски военни.

Комисията определи като нарушение на международното хуманитарно право и продължаващия обстрел на цивилни сгради и убийствата на цивилни в Украйна от страна на руските военни.

Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.