5 Декември, 2025

​Операция „Атлантическа решителност” стартира у нас

​Операция „Атлантическа решителност” стартира у нас

Операция „Атлантическа решителност” вече е в ход в България. Днес пристигнаха първите бронирани машини и американски военни в Ново село.

Като част от операцията тази година ще се изпратят 3000 души за подсилване на югоизточния фланг на НАТО в България и Румъния, съобщава Би Ти Ви. Алиансът вече изпрати четири батальона за предно разполагане в Балтийските държави и Полша.

Освен 15-те машини „Брадли” на пехотата, в американското подразделение ще има 58 спомагателни машини. Очаква се те да бъдат включени в съвместни стрелби през пролетта до голямото натовско учение през юли.

В България ще се състои заключителната част на учението, което ще премине през Германия и Унгария. Ще се тренират и съвместни маневри в Черно море и на полигона Ново село.

Подобно учение с висока видимост беше домакинстваното от Полша „Анаконда 2016” и ученията „Сейбър страйк” в Балтийските републики, на които Русия отговори с извънредни маневри и мобилизация по границите си.

Дори след края на учението след девет месеца, ротацията ще изпрати на България друго американско подразделение в края на периода.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

"Всякакви технически аспекти на влизането в еврозоната вече трябва да са изпълнени"

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Лабораторен анализ показал наличие 31,2 μg/l, при максимално допустима стойност 30 μg/l, съобщиха от Общината.

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

България се нуждае от национална отговорност, а не от партиен и политически егоизъм!