5 Декември, 2025

Опитът за импийчмънт на президента на Южна Корея не успя

Опитът за импийчмънт на президента на Южна Корея не успя

Юн Сук Йол, снимка: EPA/БГНЕС

Парламентът не събра необходимия кворум

Само един депутат от управляващата Народна партия в Южна Корея остана в пленарната зала на парламента преди началото на гласуването за импийчмънт на президента Юн Сук Йол.
Напускането на останалите представители на формацията на Юн остави заседанието с твърде малко парламентаристи и приемането на мярката стана невъзможно - с нея още днес държавният глава можеше да загуби властта.

При напускането на народните представители от партията на Юн, от опозицията са чути викове „Предатели, връщайте се“, съобщи Би Би Си.

По-късно двама депутати от Народната партия се върнаха в пленарната зала. Един от тях заяви, че го е направил, защото смята, че е важно да се гласува. Той е изразил позицията си с вот против импийчмънта. 

Опозицията се нуждаеше от поне 8 гласа от Народната партия, за да може да задейства следващите стъпки в процедурата по импийчмънт срещу президента. Лидерите на антиправителствения блок предупредиха още преди днешното заседание на парламента, че ако искането им се провали, те планират да го поставят отново на дневен ред в сряда, 11 декември.

По-рано през деня Юн се извини за опита си да наложи военно положение през тази седмица, но не подаде оставка, противопоставяйки се на интензивния натиск да се оттегли от поста. Мнения в подкрепа на оттеглянето му бяха изразени дори от някои представители в управляващата партия, от чиито редици Юн проправи пътя си до президентския пост. В официалната си позиция обаче Народната партия се обяви против свалянето от власт на президента.

Юн заяви, че няма да се опитва да избегне правни и политически последици за решението си да обяви военно положение в Южна Корея, което беше първата подобна ситуация в азиатската страна от 1980 г. насам. Държавният глава допълни, че решението му е било породено от „отчаяние“.

И докато парламентът заседаваше по въпроса за отстраняване на президента, пред сградата на Народното събрание в Сеул се бяха събрали хиляди демонстранти, които настояваха именно за импийчмънт на държавния глава.

След обявеното военно положение, което беше отменено в рамките на часове, се стигна до сериозен политически, институционален и обществен хаос в известната със своята развита демокрация Република Корея. Заради опасения, че президентът може да опита за втори път да въведе военен режим, депутати дори даваха дежурства, като нощуваха в сградата на парламента. Те се страхуваха, че ако напуснат напълно зданието, може да бъдат изненадани от държавния глава и да не успеят да предотвратят нов опит за налагане на военно положение в страната.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“