25 Юли, 2026

Опозиционен турски депутат: Русия ще получи $180 млрд. от АЕЦ „Аккую“ - продават бъдещето на Турция

Снимка: EPA/BGNES

„Става дума за обслужване на интересите на чужда държава, вместо на собствените граждани.“

Депутат от основната опозиционна партия в Турция - НРП, заяви, че съгласно официални документи Русия ще реализира нетна печалба от над 180 милиарда долара от първата турска атомна електроцентрала („Аккую“) през целия ѝ експлоатационен живот.

Заместник-председателят на Народнорепубликанската партия Дениз Явузълмаз напомни, че АЕЦ „Аккую“, която е в строеж, ще бъде управлявана от руската държавна компания „Росатом“.

В публикация в социалните мрежи Явузълмаз уточни, че прогнозната оперативна печалба на централата за период от 69 години възлиза на 207,399 млрд. долара. По негови данни общият размер на заемите – главница и лихви – е 24,229 млрд. долара, а вложеният акционерен капитал достига 3,1 млрд. долара.

След приспадане на тези разходи нетната печалба за Русия би била около 180,07 млрд. долара, което по текущия курс се равнява на приблизително 7,777 трилиона турски лири, каза още опозиционният политик.

„Това означава разпродаване на бъдещето на Турция“, заяви Явузълмаз. „Става дума за обслужване на интересите на чужда държава, вместо на собствените граждани“, допълни той.

АЕЦ „Аккую“ се намира на средиземноморското крайбрежие на Турция в провинция Мерсин. Планирана е с четири реактора. Проектът е първата ядрена електроцентрала на страната и ключов елемент от дългогодишното енергийно сътрудничество между Анкара и Москва. /БГНЕС

Сподели:
Ген. Бен Ходжес: Украйна ще преследва военните престъпници с години, подобно на Израел

Ген. Бен Ходжес: Украйна ще преследва военните престъпници с години, подобно на Израел

В бъдеще украинското военно разузнаване, по-специално ГУР, ще издирва по целия свят руски военни престъпници, както израелската служба „Мосад“ навремето е преследвала бивши нацистки престъпници, смята той

Heute: Времето работи срещу Путин, а принуждаването към мир дава резултат

Heute: Времето работи срещу Путин, а принуждаването към мир дава резултат

Според Райснер в момента войната се намира в своята десета фаза, започнала през май след засилването на украинските удари по руската енергийна инфраструктура

Зеленски: Украйна осуети плана на Путин, който можеше да се превърне в катастрофа за САЩ

Зеленски: Украйна осуети плана на Путин, който можеше да се превърне в катастрофа за САЩ

По думите му независима Украйна се е превърнала в първата голяма преграда пред Кремъл по пътя към възстановяване на СССР

Коментари (0)