19 Март, 2026

Орбан: Бежанците са "мюсюлмански заевотели", нямат място в Унгария

Орбан: Бежанците са "мюсюлмански заевотели", нямат място в Унгария

Виктор Орбан

Той се опасява от появата на паралелни общества, които са неприемливи за унгарците

Премиерът на Унгария Виктор Орбан нарече пристигащите в Европа бежанци „мюсюлмански завоеватели“ и обяви, че неговата страна няма намерение да приема имигранти.

Според министър-председателя на Унгария притокът на мюсюлманско население ще доведе до появата на „паралелни общности“ в държавата. “Не смятаме тези хора за мюсюлмански бежанци. Разглеждаме ги като мюсюлмански завоеватели", заяви Орбан за изданието „Велт“ (Welt), предава БГНЕС.

Той призова лидерите на водещите европейски държави да проявят уважение към Унгария. Според него много страни от Европа обвиняват властите в Будапеща, че получават средства от Кохезионния фонд на ЕС (Фонда за сплотеност), но отказва да приема бежанци. Той отбеляза, че отделянето на пари за Унгария по никакъв начин не е свързано с въпроса за бежанците, тъй като има справедлив баланс тъй като унгарската икономика вече е открила своя пазар за свободна конкуренция.

В края на миналата година ЕК подаде съдебен иск срещу Унгария, Чехия и Полша заради отказа им да приемат бежанци в рамките на програма за пренасочване на мигрантите.

Сподели:

Коментари (0)

Politico: В ЕС не успяха да убедят Орбан да свали ветото върху 90 милиарда евро за Украйна

Politico: В ЕС не успяха да убедят Орбан да свали ветото върху 90 милиарда евро за Украйна

Отбелязва се, че заемът е бил обсъждан в продължение на час и половина. Въпреки това тази дискусия не е довела до ясен път към споразумение. Премиерът на Унгария продължава да блокира отпускането на средствата

Радев обяви два приоритета за "Прогресивна България": демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие

Радев обяви два приоритета за "Прогресивна България": демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие

По думите му, първостепенна задача е в следващото Народно събрание да има мнозинство от 2/3, да бъде сменен Висшият съдебен съвет и да бъде избран нов легитимен главен прокурор

Иранска ракета порази петролна рафинерия в израелския град Хайфа

Иранска ракета порази петролна рафинерия в израелския град Хайфа

Израелската обществена телевизия излъчи кадри, показващи гъст сив дим над индустриалната зона