18 Март, 2026

Орбан отпуска 1 млрд. евро заем на правителството на Мицкоски

Орбан отпуска 1 млрд. евро заем на правителството на Мицкоски

Виктор Орбан

Лихвата по заема ще бъде 3%

Новото правителство на Северна Македония ще вземе заем от Унгария от един милиард евро, съобщи македонското списание "Фокус".

Унгарските медии отбелязват, че това е най-големият заем, който правителството в Будапеща е отпускало, откакто премиерът Виктор Орбан държи властта в страната.

Бъдещият министър на транспорта и съобщенията на РСМ Александър Николоски потвърди, че кабинетът ще вземе един милиард евро от чужбина, "не от Китай, а от държава членка на ЕС и НАТО".

"ВМРО-ДПМНЕ и бившият премиер Никола Груевски, който живее в изгнание у нас, са македонските съюзници на управляващите от "Фидес" и Виктор Орбан. Жестовете, направени към балканските политически съюзници, сочат към Унгария, а вероятният кредитор е Ексимбанк." - пише унгарската онлайн медия "444".

Финансирането включва 250 млн. евро за общините и още толкова за търговските камари, както и за нова инвестиция в енергетиката от 460 млн. евро. Лихвата по заема ще бъде 3%.

Унгарското радио "Клуб" припомня "фокуса на унгарската външна политика върху Балканите, както и обявяването на политиката на унгарски инвестиции, свързани с "Национална система за сътрудничество" (NER) - мрежата от политически и културни институции и частни корпорации, близки до Орбан.

"Съветникът на Орбан Арпад Хабони през последните години инвестираше в медии, близки до ВМРО-ДПМНЕ в Македония, и се подозира, че те са допринесли за финансовата база на партията", уточнява медията.

Припомняме, Груевски управляваше еднолично Република Македония в продължение на 10 години (2006-2016 г.). Той подаде оставка след многохилядни масови протести и разкрития за тежки корупционни схеми, тотален контрол върху съдебната система и медиите. В края на 2017 г. той избяга в Унгария. Правителството на Виктор Орбан отказва да го екстрадира.

Груевски лично наложи за лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христиан Мицкоски. Мицоски нито веднъж не е осъдил злоупотребата с власт и едноличния режим на своя предшественик. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Хърватия връща и военното обучение в училище наред със задължителната казарма

Хърватия връща и военното обучение в училище наред със задължителната казарма

Тя е сред държавите в региона, които преразглеждат отбранителните си политики в отговор на нарастващото напрежение в Европа

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Тя отказа на ЕП подробности по случая с Георгиева - заради неприключени разследвания

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили  111 клетки на монархисти

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили 111 клетки на монархисти

Извършени са редица арести на привърженици на Реза Пахлави, сина на шаха, който претендира за водеща роля в задграничното крило на опозицията