30 Януари, 2026

Орбан и партията му искат да останат в ЕНП

Орбан и партията му искат да останат в ЕНП

Виктор Орбан

12 формации вчера призоваха ФИДЕС да бъде изключена от редиците на ЕНП

Управляващата партия ФИДЕС на унгарския премиер Виктор Орбан заяви днес, че желае да остане в десноцентристката Европейска народна партия въпреки растящия натиск в Европейския парламент тя да бъде изключена или членството й да бъде замразено, предаде Ройтерс. 

Вчера ЕНП съобщи, че е получила предложения от 12 членуващи партии от 9 страни от ЕС и на 20 март ще разисква за изключване или замразяване на членството на ФИДЕС. 
По този повод от пресслужбата на ФИДЕС бе получен имейл с отговор на въпроси относно вчерашното съобщение на ЕНП. "В момента в ЕНП тече дебат, фокусиран върху проблема за миграцията. Ние сме готови за такъв дебат и да представим нашата позиция. ФИДЕС не желае да напусне ЕНП. Нашата цел е антиимигрантските сили в ЕНП да укрепват", се казва в отговора на унгарската управляваща партия. ФИДЕС посочва още, че смята защитата на европейските християнски ценности и спирането на миграцията за по-важни цели от партийната дисциплина в рамките не европейското консервативно политическо семейство. 

Междувременно в интервю за германския в. "Билд" водещият кандидат на европейските консерватори за председател на Европейската комисия Манфред Вебер заяви, че унгарският премиер трябва да прекрати своята риторика срещу ЕС, ако иска неговата партия за остане в ЕНП. Вебер заяви в интервюто, цитирано от Ройтерс, че би искал да бъде направен още един опит унгарският премиер да остане в консервативното европейско политическо семейство, което трябва да дебатира за евентуалното му изключване на 20 март. 
"Орбан трябва незабавно и завинаги да прекрати кампанията на своето правителство срещу Брюксел, да се извини на партиите, членуващи в ЕНП, и да гарантира, че Централноевропейският университет ще остане в Будапеща", посочва германският десен политик. 
Германските християндемократи (ХДС) и тяхната сестринска баварска партия ХСС (от която е и Вебер), не са сред 12-те партии, предложили изключването на ФИДЕС и Орбан от ЕНП. 
Вчера Еврокомисията обвини националисткото правителство на Унгария, че изопачава истината за имиграцията в ЕС, което още повече задълбочава конфликта между Унгария и Комисията преди изборите за Европейски парламент през май.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

1Л119 Небо-СВУ е радарна система, използвана за подпомагане на противовъздушната отбрана на сухопътните руски войски. Системата се отличава със силна устойчивост на заглушаване и способност за откриване на слабо забележими самолети на разстояния до около 100 км.

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Повече от 1500 души са евакуирани, като по-голяма част от тях вероятно няма да може да се върнат по домовете си, съобщават властите

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Европейската комисия е решила да разработи нова визова стратегия, която се очаква да реши проблема с правилото за пребиваване „90 дни в 180-дневен период“ на професионалните шофьори