Според премиерът на Унгария, който е против Украйна да бъде в ЕС и НАТО, нейната съдба вече е решена и това го доказват продължителните преговори за гаранциите за сигурност, които водят съюзниците в ЕС
Унгарският премиер Виктор Орбан цинично заяви, че в резултат на продължаващите преговори за гаранции за сигурност за Украйна, нейната територия ще бъде разделена на три зони - руска, демилитаризирана и западна, съобщава Униан, позовавайки се изданието Magyar Nemzet .
Според него, настоящите дискусии в Европа относно гаранциите за сигурност всъщност вече признават съществуването на „руска зона“ и в момента се обсъждат само нейният размер и формат. Орбан подчерта, че въпросът за т. нар. демилитаризирана зона също е все още отворен.
„Съдбата на Украйна сякаш е решена. Днес Европа „елегантно“ обсъжда гаранции за сигурност, но тези гаранции всъщност означават разделяне на Украйна. Резултатът от разделянето на Украйна ще бъде руска зона, демилитаризирана зона и западна зона. Руската зона вече съществува. Днес дебатът е само за това колко региона трябва да включва“, подчерта унгарският премиер.
Освен това Орбан за пореден път се противопостави на присъединяването на Украйна към ЕС и НАТО, отбелязвайки, че това уж би довело до война с Русия и би разрушило европейската икономика.
Същевременно той призова за споразумение с Русия, което би предвиждало „стратегическо сътрудничество и отказ на Украйна да се присъедини към евроатлантическите структури“.
Виктор Орбан не за първи път прави скандални изказвания по повод на войната в Украйна и отношенията между Кремъл и Киев. По-рано премиерът на Унгария заяви, че думите на украинския президент Володимир Зеленски относно нефтопровода „Дружба“ ще имат дългосрочни последици .
„Беше натоварен уикенд. Президентът Зеленски открито заплаши Унгария. Той призна, че стрелят по петролопровода „Дружба“, защото не подкрепяме членството им в ЕС. Това също показва, че унгарците са взели правилното решение“, подчерта Орбан.
Според него „не можеш да се присъединиш към ЕС чрез изнудване, бомбардировки и заплахи“.
Политикът реагира и на руския удар по Закарпатия , който се случи на 21 август. Той не осъди агресията на Русия, но затова пък побърза да предложи да приеме пострадалите в страната си, което обаче се оказа ненужно.
„Необходимо е да продължат усилията, насочени към постигане на мир, и процесът на преговори, иницииран от президента Доналд Тръмп. Само мир!“, казва Орбан.
Но пропуска съществения факт - че не Украйна и ЕС не искат постигане на мир, а диктаторът Путин, който умишлено шиканира всякакви преговори, които реално могат да доведат до прекратяване на конфликта в Украйна и установяването на справедлив мир.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Русия вече удря с ниско летящи дронове с ръчно управление, за да избегне ПВО
Руските сили преминават от масови атаки с дронове към изолирани, сложни, ръчно контролирани удари, според съветника на украинския президент Сергий Бескрестнов. Неотдавнашен инцидент включваше дрон „Шахед“, който се спусна на 22 метра, за да избегне радари и прехващачи.
Financial Times: Зеленски обмисля уволнение на Сирски и кой да стане главнокомандващ
Президентът търси кандидат, който може да осигури плавно предаване на властта и който ще поддържа силна отбрана по протежение на 1200-километровата фронтова линия
Горят кувейтска електроцентрала и съоръжение след атака на Иран
Бойните действия са в отговор на ударите, които американските военни нанесоха на Иран за седма поредна нощ