22 Юни, 2026

Орбан се зарече да не пусне Украйна в ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По неговите думи в Унгария няма да има парламент в следващите 100 години, който да гласува за членството на Киев в съюза

Кандидатурата на Украйна за членство в Европейския съюз в момента няма шанс да получи подкрепа в Унгария, заяви премиерът на страната Виктор Орбан след срещата на върха на ЕС в Брюксел.

Както съобщава Telex , Орбан твърди, че настоящото унгарско правителство е категорично против присъединяването на Украйна към ЕС, пише Униан.

„Мисля, че през следващите 100 години в Унгария няма да има парламент, който да гласува за присъединяването на украинците към Европейския съюз“, подчерта Орбан.

Той също така обвини Киев, че се опитва да повлияе на резултатите от предстоящите парламентарни избори в Унгария, за да смени правителството с такова, което е по-лоялно към Украйна.

„Не искаме те да се присъединят към ЕС... Трябва да признаем, че украинците ще бъдат активни участници в предизборната кампания в Унгария, защото е в техен основен интерес да сменят правителството в Унгария. Не съм доволен от това и ще се борим“, добави той.

Според редица медии, членството на Украйна в Европейския съюз  може да бъде част от мирно споразумение за прекратяване на войната. Европейският съюз дори приветства подобни сигнали. 

Вицепремиерът по европейската интеграция Тарас Качка отбеляза, че украинските власти в момента работят с европейските партньори по стандартен календар, който предвижда приключване на преговорите за присъединяване до края на 2027 г. и реално  присъединяване към ЕС  до 2030 г. 

Холандският премиер Дик Шоф смята обаче, че присъединяването на Украйна към Европейския съюз не може да се очаква скоро. Процесът на присъединяване на Украйна към ЕС може да отнеме няколко години.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Китайските стоки стават по-скъпи от 1 юли: Мито за всяка стока в пратка под 150 евро

Китайските стоки стават по-скъпи от 1 юли: Мито за всяка стока в пратка под 150 евро

"Ако имате 2 тениски, те ще бъдат обложени с 3 евро. Ако имате 3 тениски, пак е 3 евро, но ако имате една тениска, една чанта и едни обувки, имате 3 различни артикула по вид и тогава вече имате 3 по 3 – 9 евро“, посочва изпълнителният директор на Българската е-комерс асоциация Жанет Найденова

Стармър обяви напускане и на премиерския пост, и на лидерството на Лейбъристката партия

Стармър обяви напускане и на премиерския пост, и на лидерството на Лейбъристката партия

Приемам го с достойнство, каза премиерът на Великобритания. По думите му, многократно му е било казвано, че партията е „приключила“, но той е доказал, че тези хора грешат

След преговорите между Иран и САЩ: Швейцария очаква веднага да започнат техническите договорки

След преговорите между Иран и САЩ: Швейцария очаква веднага да започнат техническите договорки

Посредниците Пакистан и Катар съобщават, че преговарящите са постигнали съгласие по „пътна карта за сключване на окончателно споразумение в рамките на 60 дни“

Коментари (0)