29 Януари, 2026

Орбан спекулира с протестите в страната за да осуети помощта за Украйна

Орбан спекулира с протестите в страната за да осуети помощта за Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Докато в Унгария бушуват улични протестни шествия, лидерът на страната е зает да спасява руски милиарди и да се опитва да навреди на Украйна

На фона на масовите улични протести в Будапеща, унгарският премиер Виктор Орбан обяви нов опит за осуетяване на европейската помощ за Украйна. Той разкри плана си на собствената си страница във Facebook .

През ноември унгарското правителство проведе нова „национална консултация“ - псевдореферендум, който няма правна сила и по никакъв начин не е защитен от измами. Тази технология се използва от Орбан в продължение на много години за разпространение и манипулиране на общественото мнение. Този път унгарското население беше „тествано“ по темата за увеличаване на данъците, които ЕС уж изисква, за да покрие разходите за подкрепа на Украйна. 

„1,6 милиона върнати въпросници за консултациите. Толкова много хора изразиха мнението си относно плановете за увеличаване на данъците поради войната. Ще занеса резултатите в Брюксел следващата седмица, където ще изразя мнението на мълчаливото мнозинство“, написа Орбан.

Заслужава да се отбележи, че 1,6 милиона избиратели (дори това да е реалният брой на участвалите в анкетата, а не просто цифрата, цитирана от лидера) съвсем не са „мълчаливо мнозинство“ дори в самата Унгария. Според официални данни в страната има общо около 8,2 милиона избиратели, от които около 5,7 милиона са участвали в гласуването на последните парламентарни избори. Така че 1,6 милиона участници в анкетата, ако се считат за абсолютно малцинство, то се състои от „основния“ електорат на самия Орбан.

Преводач: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

ЕК одобри 4,56 млн. евро финаснсиране за водородна инфраструктура в  в България

ЕК одобри 4,56 млн. евро финаснсиране за водородна инфраструктура в в България

Проектът на Булгартрансгаз е ключова част от Югоизточния европейски водороден коридор, свързващ Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Чехия и Германия.

Мохамед Халаф: Турция явно има данни, че САЩ ще ударят Иран

Мохамед Халаф: Турция явно има данни, че САЩ ще ударят Иран

това ще доведе до навлизане на Иран във вътрешни войни и всеобхватен хаос, който може да постави страната на пътя на разпадането

Военната машина на Кремъл е принудена да забави ход, Путин е пред труден избор

Военната машина на Кремъл е принудена да забави ход, Путин е пред труден избор

По-нататъшното увеличаване на военните разходи в условията на намаляващи приходи ще изисква пренасочване на средства от други приоритетни области.