7 Декември, 2025

Орбан "загрижен" за ЕС: Този "проукраински бюджет" ще разруши съюза

Орбан "загрижен" за ЕС: Този "проукраински бюджет" ще разруши съюза

снимка: архив

Още по време на обсъждането унгарският премиер отправи сериозни критики към рекордните 2 трилиона евро за 2028-2034 г., защото смята, че такъв бюджет поставя Украйна над европейските граждани

Новият бюджет, предложен от Европейската комисия, няма ясни стратегически основи и ще разруши Европейския съюз. Тази позиция изрази унгарският министър-председател Виктор Орбан по държавното радио днес, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

"Този бюджет ще разруши Европейския съюз. Смятам, че този бюджет няма да оцелее дори през следващата година. Комисията ще трябва или да го оттегли, или да се връща назад стъпка по стъпка", каза Орбан, критикувайки плановете за предоставяне на пари за Украйна и планираните промени в земеделските субсидии.

Още при представянето на бюджета по-рано тази седмица Орбан го разкритикува, като го нарече "проукраински бюджет" и обвини ЕК, че поставя Украйна над европейските граждани. Той призова Комисията да оттегли плана, тъй като той е твърде слаб, за да се водят сериозни преговори.

В обявената през тази седмица многогодишна финансова рамка и в предложението за седемгодишен бюджет ЕК планира за обвърже бъдещото финансиране от ЕС със спазването на демократичните ценности. Съгласно новата рамка държавите членки трябва да спазват основните ценности на ЕС, включително принципите, залегнали в Хартата на основните права и член 2 от Договора за ЕС. Само тогава ще им бъде предоставен достъп до финансиране. С тази стъпка се въвежда форма на "интелигентна условност", обяви в сряда председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

"В националните планове за регионално партньорство превръщаме върховенството на закона и основните права в условие за инвестиции и приоритет за реформи", заяви Фон дер Лайен. "Ще изразходваме средствата на ЕС отговорно, със силни защитни механизми, ясни условия и подходящи стимули - защото това е в интерес на нашите граждани".

Ако мярката бъде приета така, както е предложена, тя може да доведе до пълно спиране на средствата от ЕС за Унгария, припомня англоезичното издание на "Евронюз". Страната вече е заплашена от замразяване на 18 млрд. евро от фондовете на ЕС поради опасения за системна корупция и отстъпление от демокрацията. Съгласно настоящата бюджетна рамка Унгария има достъп само до 10 милиарда евро от тези средства.

Унгария е единствената страна от ЕС, която понастоящем е обект на механизма за върховенство на закона - инструмент, който позволява спирането на средства в случаи на системни нарушения на ценностите на ЕС. Будапеща категорично се противопостави на приемането на този механизъм през 2020 г.

Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: Елате да покажем гнева си, да ги изметем от България!

Ивайло Мирчев: Елате да покажем гнева си, да ги изметем от България!

“Този бюджет дори е по-лош от предния.”

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

Според правителството на Есватини затворниците не представляват никаква опасност, тъй като се намират в сигурни изолирани сектори. Въпреки това живеещите в съседство изпитват безпокойство.

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.