6 Декември, 2025

Орлин Колев: Ако президентът не одобри служебен кабинет, ще бъде изправен пред нарушаване на Конституцията

Орлин Колев: Ако президентът не одобри служебен кабинет, ще бъде изправен пред нарушаване на Конституцията

Орлин Колев

Не е ясен статутът на премиера след служебния кабинет

Президентът Румен Радев хипотетично има право и може да поеме риска да не одобри състава на служебен кабинет, предложен му от избрания за премиер, заяви  специалистът по конституционно право Орлин Колев в интервю за БНР. 

Подумите му обаче, "президентът следва да одобри предложения от премиера състав за служебен кабинет", за да спази Конституцията. 

"Хипотетично има право да не го одобри, но в този случай ще бъде изправен пред хипотезата на нарушаване на Конституцията. Президентът по свое усмотрение може да поеме този риск, но все пак да се положи усилие за образуване на служебно правителство. А такова може да се постигне между бъдещия премиер и президента, и то да бъде базирано на едно взаимно одобрение от двете страни." - поясни Орлин Колев.

Оказва се, че след конституционните промени, в които се посочва кои могат да бъдат служебни премиери, не е ясен статутът им след приключването на служебния кабинет.

"Не бих драматизирал и мисля, че от посочените за служебен премиер ще се намери някой да поеме поста. Но ако откажат, то настоящото правителство с Денков ще продължи да упражнява функциите и правителството в оставка няма да бъде освободено", коментира Колев. 

"След като днес стана ясно, че и вторият мандат също е неуспешен, за сроковете при третия вървим по ал. 3 чл. 99 на Конституцията. Президентът в едноседмичен срок връчва за съставяне на правителство за трети път. Но не на кандидат за премиер, а избрана от президента парламентарно представена партия, тоест, парламентарна група, която може да не е третата по големина, а произволно избрана от президента. Тази парламентарна група няма срок, в който да представи на президента изпълнен мандат – структура и състав на бъдещ кабинет." - отбеляза той. 

"Сега президентът, за да изпълни изискването на Конституцията, следва да осъществи контакт с посочените лица, които могат да бъдат премиери, и да ги помоли да поемат поста на премиер на служебен кабинет", каза още специалистът по конституционно право. 


Сподели:

Коментари (0)

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.