6 Април, 2026

Осем епископи се кандидатират за избора на Видински митрополит

Осем епископи се кандидатират за избора на Видински митрополит

Патриарх Даниил, снимка: архив

Постът е свободен от лятото на 2024 г., когато Даниил Видински стана патриарх на православната ни църква

На редовно заседание днес Светият Синод на Българската православна църква определи листа от осем епископи, измежду които ще бъде избран новият митрополит на Видин, съобщиха от Синода на БПЦ. Постът е свободен от лятото на 2024 г., когато Даниил Видински стана патриарх.

Номинирани за поста са: Величкият епископ Сионий, Мелнишкият епископ Герасим, Смоленският епископ Висарион, Константийският епископ Михаил, Браницкият епископ Пахомий, Главиницкият епископ Макарий, Велбъждският епископ Исаак и Знеполският епископ Мелетий.

Изборът е в две стъпки - на 2 февруари във Видин клирици и миряни ще определят с тайно гласуване двама от осемте кандидати. Седмица по-късно, на 9 февруари, в София Синодът ще избере единия от тях за нов митрополит.

Сподели:

Коментари (0)

Министър Запрянов: Военни ангажименти към Украйна не сме поемали

Министър Запрянов: Военни ангажименти към Украйна не сме поемали

Министърът каза още, че идеята за самостоятелна отбрана на България извън колективната е непосилно бреме за нашата икономика и финансово за нашата държава

Проф. Лизбет Любенова: Следващата битка ще е за Балтийско море

Проф. Лизбет Любенова: Следващата битка ще е за Балтийско море

Още цар Александър I e заявил на Великобритания, че иска Балканите само за Русия, изтъква историкът

Николай Нанков поздрави за Цветница жителите на Ловеч

Николай Нанков поздрави за Цветница жителите на Ловеч

Градът беше излязъл в този слънчев ден, а хубавото настроение изпълваше централната му част