Бившият президент и опозиционен политик миналата седмица бе осъден на 9 години затвор, ЕП призова за незабавното освобождаване на лидера на грузинската опозиция
Опозиционният политик Михаил Саакашвили е осъден днес на 4 години и половина затвор, предаде АФП като се позовава на неговия адвокат Дито Садзаглишвили, пише meduza.io.
Бившият президент на Грузия „беше осъден на 4 години и шест месеца затвор за незаконно преминаване на границата на Грузия“ при завръщането си от изгнание през 2021 г., каза Садзаглишвили.
През 2018 г. Саакашвили, който бе президент на Грузия от 2004 г. до 2013 г., беше осъден на шест години затвор за злоупотреба с власт. Той влезе в затвора, след като се върна в страната през 2021 г. от изгнание в Украйна.
Миналата седмица лидерът на грузинската опозиция вече беше осъден на 9 години затвор.
Експрезидентът излежа голяма част от присъдата си в затворническа болница.
"Той страда от няколко хронични болести и здравословното му състояние периодично се влошава", според директора на болница "Вивамед" в Тбилиси Зураб Чкаидзе, където се лекува Саакашвили.
Европейският парламент призова за незабавното освобождаване на лидера на грузинската опозиция, припомня АФП. Украинският президент Володимир Зеленски поиска прехвърлянето му в Киев. Саакашвили има украински паспорт от 2019 година.
Още от Свят
Русия без грим: "Хората са станали зли като кучета - за всички беди обвиняват Запада"
Руснаците "не планират нищо, теглят пари в брой и купуват долари"
Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран
Министерството на финансите на САЩ е определило "пет ключови сектора – дигитални активи, технологии, злато, авиация и корабоплаване, които иранският режим използва в опит да поддържа изпитващата затруднения икономика“
Гърция създава база за дронове на остров Родос
Базата ще бъде втората от този тип в Гърция, другата е на остров Скирос