5 Декември, 2025

Още имена на агенти на ДС изплуваха от нови три приватизационни фонда

Още имена на агенти на ДС изплуваха от нови три приватизационни фонда

Те бяха осветени след проверка на Комисията по досиетата

Комисията по досиетата обяви проверките за принадлежност към тоталитарните комунистически служби на лицата, заемали ръководни постове в още три приватизационни фонда, съобщава сайтът desebg.com.

В приватизационен фонд „Албена инвест” АД проверката е засегнала общо 12 души (решение №2-1571 от 26 февруари 2019 г.). От тях с принадлежност към Държавна сигурност са:

Красимир Веселинов Станев, член на контролен орган /Надзорен съвет/ от 21.10.1996 г. до 13.01.1998 г.;
Тодор Колев Радев, член на контролен орган /Надзорен съвет/ от 21.10.1996 г. до 13.01.1998 г.

Проверката в приватизационен фонд „Варна” АД е обхванала 16 души на ръководни позиции в него. От тях с досиета са шестима (решение №2-1573 от 26 февруари 2019 г.).
Комисията е обявила данните за четирима от тях, тъй като двама са починали и по закона за досиетата информацията в тези случаи не е публична. Разкритите сътрудници са:  

Димитър Иванов Гаврилов, член на управителен орган /Управителен съвет/ от 07.11.1996 г. до 05.03.1998 г.;
Димитър Иванов Тодоров, член на управителен орган /Управителен съвет/ от 07.11.1996 г. до 05.03.1998 г.;
Пламен Стефанов Консулов, член на контролен орган /Надзорен съвет/ от 07.11.1996 г. до 05.03.1998 г.;
Стоян Мишев Мишев, член на управителен орган /Управителен съвет/ от 25.11.1996 г. до 30.01.1998 г.

В приватизационен фонд „България” АД са проверени 6 лица на ръководни постове (решение №2-1572 от 26 февруари 2019 г.). От тях с агентурно минало е само едно, но то е починало и информацията за него не е обявена.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той