21 Август, 2026

Гърция се събужда утре с нов премиер, Мицотакис ще положи клетва още на обяд

Гърция се събужда утре с нов премиер, Мицотакис ще положи клетва още на обяд
Кириакос Мицотакис

"Нова демокрация" с абсолютно мнозинство в 300-членния гръцки парламент

Лидерът на Нова демокрация Кириакос Мицотакис ще положи утре по обяд клетва като министър-председател на Гърция, след като партията му спечели убедително днешните парламентарни избори в Гърция, съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.

След това в резиденцията на премиера Мицотакис ще приеме поста от досегашния министър-председател Алексис Ципрас.

Ципрас се е обадил по телефона на Мицотакис и го е поздравил с голямата изборна победа.

След преброяване на 10 процента от бюлетините дясноцентристката Нова демокрация води пред досега управляващата СИРИЗА с малко над 8 процента от гласовете, съобщи АНА-МПА. Това показват данните, обявени от компанията Сингюлар Лоджик, която е натоварена от гръцкото правителство да събира и представя изборните резултати.

Според представените данни Нова демокрация получава 39,8 процента от гласовете и 158 места, които й осигуряват абсолютно мнозинство в 300-членния гръцки парламент. С 31,6 процента от преброените бюлетини СИРИЗА ще има 86 депутати.

Следват Движението за промяна с 8,3 процента и 23 депутати, Гръцката комунистическа партия с 5,3 процента и 14 депутати, Гръцко решение с 3,7 процента и 10 депутати, МеРА25 с 3,4 процента и 9 депутати, а Златна зора получава 2,9 процента и не влиза в парламента.
Сподели:
Среща на "Коалиция на желаещите" в Деня на независимостта на Украйна

Среща на "Коалиция на желаещите" в Деня на независимостта на Украйна

Мястото и конкретният дневен ред и формат на срещата все още не се съобщават официално. Съпредседатели на международния форум ще бъдат британският премиер Анди Бърнам, френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Фридрих Мерц.

Русия е готова за ново обсъждане на мир в Украйна, но то трябвало да отразява реалностите на терен

Русия е готова за ново обсъждане на мир в Украйна, но то трябвало да отразява реалностите на терен

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви миналия месец след среща с руския външен министър Сергей Лавров в Манила, че Вашингтон остава ангажиран с усилията за прекратяване на войната, но добави, че бързо споразумение не се очаква и че САЩ търсят възможен компромис

Германските власти откриха тайник с оръжие, свързано с убийства по поръчка на руските спецслужби

Германските власти откриха тайник с оръжие, свързано с убийства по поръчка на руските спецслужби

Сред потенциалните цели са ръководители от отбранителната промишленост, опозиционни фигури в изгнание и поддръжници на Украйна

Коментари (0)