7 Декември, 2025

Осман Октай: Следващата стъпка на Васил Божков вече ще са конкретни данни- звукозаписи или видеокадри

Осман Октай: Следващата стъпка на Васил Божков вече ще са конкретни данни- звукозаписи или видеокадри

"За първи път сме свидетели на сблъсък в кухнята на т.нар. криминален преход. В политико-олигархичния модел се случва вътрешен сблъсък и за първи път започват да излизат автентични "кирливи ризи" за тези взаимоотношения, за които се говореше в цялото общество, но нямаше свидетелски доказателства как се извършват тези корупционни мероприятия през този криминален преход. Това каза пред БНР политическият анализатор и бивш зам.-председател на ДПС Осман Октай, дълги години в миналото сочен за дясната ръка на Ахмед Доган.

В предаването "12+3" анализаторът конструира теза, че за първи път някой сбърка в този сблъсък, за първи път някой от участниците в този криминален и лобистки процес прави разкрития :

"През целия криминален преход имаше основно две групировки ВИС и СИК. Периодично имаше сблъсъци и някой надделяваше - дори имаше трупове по софийските улици. Сега, след контролирането на прокуратурата чрез ВСС и на КПКОНПИ, на медии - всичко това предполага преструктуриране на политико-олигархичния модел, който се готви да детронира днешните управляващи, изкарвайки в този сблъсък такива скандални взаимоотношения, като тези с Божков". По думите на Октай Васил Божков не е случаен човек и е "много голяма лъжица за ситуацията". Той е обслужван от целия политико-олигархичен и административен елит през годините: 

"Затова в момента много хора мълчат и избягват този сблъсък между Божков и кликата около Борисов".

Анализаторът посочи, че преструктурирането на властта вече е възможно, защото тези, които го готвеха, вече имат достатъчно ресурс, след предсрочното влизане на Сотир Цацаров в КПКОНПИ и на Иван Гешев в прокуратурата. С действията си прокуратурата също участва в това политика-олигархично преструктуриране:

"Не случайно атаката е насочена срещу най-слабото звено около Бойко Борисов, което е финансовият министър Владислав Горанов. Той е портфейлът на Борисов".

Според Октай Божков вече е успял да разклати властта и се виждат знаци. Той смята, че държавата не е тръгнала срещу бизнесмена, защото той е "стъпил накриво", а защото бизнесът му се е разраснал много и носи милиарди приходи, затова "други акули искат да го лапнат този бизнес"

"Свърши времето, когато Божков можеше да се договаря, след всички разкрити от него неща той поименно вече показва схемата за плащанията към властта". 

Осман Октай прогнозира, че следващата стъпка на Васил Божков вече ще са конкретни данни - звукозаписи или видеокадри. 

"За да се измъкне от тази ситуация, Борисов ще тръгне на предсрочни избори, за да спасява каквото може", категоричен беше анализаторът.

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”