5 Декември, 2025

Осман Октай: ДПС се циганизира, нищо чудно в смесените райони да поискат автономия

Осман Октай: ДПС се циганизира, нищо чудно в смесените райони да поискат автономия

Осман Октай

Партията на Доган печели само в райони с контролиран вот

"ДПС се превръща в циганска партия. Спечели общински съветници в София с модела "Пеевски". Там, където не може да спечели гласове, защото мюсюлманите се отдръпнаха, се разчита на ромския вот". Това заяви пред Faktor.bg бившият зам.-председател на ДПС Осман Октай.

"Движението губи много общини в Североизточна България – има проблеми в Шуменско, Разградско и Силистренско. Има и изключения – в Хитрино досегашният кмет и бивш областен управител на ДПС печели от първи тур. В Кърджали, например, ако иска, движението може да спечели всичките. Моделът „Пеевски“ с Лафка реализират винаги по 100-150 000 гласове, защото има отлив на турски избиратели. Контролираните акции в циганските квартали може би са подтикнали ромските тартори да се преориентират към закрила на най-успешната партия на задкулисието ДПС", казва още Октай. Той допълни, че заради политиката на страната, много от турците бягат от селата и отиват в по-малките градове в смесените райони, а в същото време българите пращат децата си в по-големи областни центрове, или в чужбина. "Един ден ще се окаже, че в градове като Разград, Шумен и Търговище ще останат повече мюсюлмани, които може да поискат автономия. Тогава какво правим?", попита политическият анализатор. 

Осман Октай допълни, че ДПС привлича циганите, след като партии като "Евророма" на Цветелин Кънчев вече не са фактор. "В Монтана партията на Ахмед Доган има 10 000 гласа, които са само цигански, както в Стара Загора, Враца и Видин. В Стара Загора, например, когато правех изборите, не можехме да вземем и един мандат", каза още Октай. По думите му, ДПС пробива само в районите, където има контролиран вот. 

Сподели:

Коментари (0)

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември